Fingolimod tedavisi alan multiple skleroz hastalarında lenfopeninin yaş ve cinsiyet ile ilişkisi
Relationship between lymphopenia and age and gender observed in patients receiving fingolimod treatment
  1. Tez No: 642826
  2. Yazar: FATMA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜNTEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Multipl Skleroz polikliniğinde Multipl Skleroz tanısı ile takip edilen ve fingolimod tedavisi alan hastalarda görülen lenfopeni ile yaş ve cinsiyet faktörleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif bir araştırma olup, hastanemiz poliklinik veri tabanına kayıtlı Multiple Skleroz hastalarından 63 kadın 63 erkek toplam 126 Relapsing Remitting Multiple Skleroz hastasına ait yaş, fingolimod kullanmadan önce ve kullandıktan 1 ay sonra lenfosit sayıları kaydedildi ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, Relapsing Remitting Multipl Skleroz hastalarında 0,5 mg/gün dozunda oral fingolimod tedavisi başlandıktan en erken 1 ay sonrasında bakılan ortalama lenfosit sayılarının (745,10 ± 681,63/μl), tedaviye başlanmadan önceki ortalama lenfosit sayılarına göre düşük olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between lymphopenia and age and gender factors observed in Multiple Sclerosis patients who were followed-up with Multiple Sclerosis diagnosis and were treated with fingolimod for the first time in the MS outpatient clinic of Neurology of Medical Faculty at Department Hatay Mustafa Kemal University. Material and Method: Our study is a retrospective study and 63 women, 63 men, a total of 126 Relapsing Remitting Multiple Sclerosis patients registered in the polyclinic database of our hospital, age, lymphocyte counts were recorded before and after using fingolimod and statistically evaluated. Results: In our study, it was found that the mean lymphocyte counts (745,10 ± 681,63/μl ) examined at the earliest 1 month after starting oral finglimod (0,5mg/day) treatment in Relapsing Remitting Multiple Sclerosis patients were lower than the mean lymphocyte counts before starting any treatment (p 0.05). The relationship between lymphopenia and gender was evaluated and lymphopenia was observed in 54 of 63 female patients and 43 of 63 male patients.