Yerel yönetimler açısından bir halkla ilişkiler aracı olarak festivaller
Festivals as a public relations tool for local governments
  1. Tez No: 642834
  2. Yazar: DERYA ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Globalleşmenin etkisiyle ortaya çıkan kültürel kaynaşma isteğini karşılayabilen festivallerin, son yıllarda Türkiye ve dünyadaki sayılarında bir artış meydana geldiği gözlenmektedir. Kültürel değerlerin ön plana çıkarılması, kültürel mirasın yaratılması ve sonraki nesillere aktarılmasında önemli etkinlikler olan festivaller, aynı zamanda, medyanın ilgisini çekerek bir kentin tanıtılması, imaj ve itibarının oluşturulması, markalaşması ve talep oluşturarak pazarlanmasında da etkili bir araç konumundadır. Medyada festivallerin gerçekleştiği kentlerin isminin yer alması ile kentsel bilinirlik sağlanarak, hedef kitlede ilginin oluşturulmasına ve kentin daha fazla ziyaret edilmesine katkıda bulunulmaktadır. Yerel yönetimler, festivallerin gerçekleştirilebilmesinde önemli bir aktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Festivaller bir etkinlik türü olarak halkla ilişkiler alanında önemli bir araç olarak konumlanmaktadır. Literatür incelendiğinde festivallerle ilgili yapılan çalışmaların çoğunlukla turizm alanında bir etkinlik olarak ele alındığı görülmektedir. Bu çalışmada ise festivaller ilk kez yerel yönetimlerde kullanılan bir halkla ilişkiler aracı olarak ele alınmaktadır. Araştırmanın temel problemini yerel yönetimler tarafından düzenlenen festivallerin bir halkla ilişkiler aracı olarak nasıl kullanıldığı oluşturmaktadır. Bu amaçla Türkiye'nin beş ayrı bölgesinden beş il belirlenerek, bu illerin yerel yönetimleri tarafından geleneksel olarak düzenlenen festivaller belirlenmiş ve içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, festival yönetim sürecinde, çift yönlü simetrik iletişime uygun davranılmadığı ve halkla ilişkilerde dört adım çerçevesinde gerçekleştirilmediği belirlenmiştir. Ayrıca, festivallerin, yerel yönetimlerin halkla ilişkiler birimleri tarafından gerçekleştirilmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is observed that the number of festivals, which are emerged as a result of globalization and able to respond to the demands of cultural events, has been increased both in Turkey and around the globe. Festivals, which are important events in featuring cultural values, creating cultural heritage and transferring them to the next generations, are also an effective tool in promoting a city by attracting the attention of the media, creating the city's image and reputation, branding and marketing the city by creating demands. Showing the names of cities, where festivals take place, in the media increases the reputation of cities. This contributes both to creating interest of the target people in the cities and to the number of visits by target people. Local governments appear as an important factor in the realization of festivals. Festivals are positioned as an important tool in public relations as a type of event. When the studies in the literature are analyzed, it is seen that the festivals are mostly considered as an activity in the field of tourism. In this study, for the first time, festivals are considered as a public relations tool used by local governments. The main objective of this study is to research and determine how the festivals, which is organized by local administrations, are used as a public relations tool. For this purpose, five cities were selected in five different regions of Turkey. Traditional festivals organized by the local governments of these cities were identified and analyzed by the method of content analysis. As a conclusion of this study, it is seen that during the festival management process, two-way symmetrical communication is not acted upon. Besides, it has been determined that festivals are not carried out within the framework of four steps of public relations. It was also observed that the festivals were not carried out by the public relations units of local governments.