Belediyeler açısından bir halkla ilişkiler aracı olarak mahalle muhtarlığı: Niğde ilinde bir alan araştırması
Neighborhood muhtars as a public relations tool in terms of the municipalities: A field research in Niğde province
  1. Tez No: 696499
  2. Yazar: FEHİME YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
20.yy'ın ilk yarısında modern anlamda uygulanmaya başlayan halkla ilişkiler o dönemden günümüze kadar hem kamu kurumlarının hem de özel sektörün vazgeçilmez bir aracı haline gelmiştir. Topluma hizmet sunmak ve toplum yararını gerçekleştirmek amacı taşıyan yerel yönetimlerden, hizmet anlayışını etkin ve verimli bir şekilde yürütmesi ve bu sebeple hedef kitlesi olan halk ile iyi ilişkiler kurması beklenir. Yerel yönetimler bu ilişkinin kurulması ve sürdürülmesi için halkın desteğine muhtaçtır. Temelinde iletişimin yattığı halkla ilişkiler, planlı ve bilinçli bir şekilde uygulandığı takdirde bu desteği sağlayacak güçlü bir araç niteliğindedir. Halkın olumsuz tepkilerine hedef olmamak, çalışmalarını halkın istekleri doğrultusunda yönlendirmek amacıyla halkla ilişkilerden oldukça yararlanan yerel yönetimler ise bunun için çeşitli birimlerle koordineli bir şekilde çalışmak zorundadır. Bu doğrultuda önemli destek sağlayacak birimlerden biri mahalle muhtarlıklarıdır. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı; bir halkla ilişkiler aracı olarak mahalle muhtarlarının belediye ile olan ilişkilerinin mevcut durumunu ortaya koymak ve uygulamalardan kaynaklanan sorunları belirleyerek çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma, amacına uygun olarak Niğde ilinde bir alan araştırması ile desteklenmiştir. Çalışma,“bir halkla ilişkiler aracı olarak mahalle muhtarlarının belediye ile olan ilişkisi nasıldır?”sorusuna odaklanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak toplam 30 kişi ile görüşülmüştür. Görüşülen kişiler amaçlı örnekleme yöntemi ile Niğde il merkezinde bulunan mahalle muhtarları, belediye başkanı, yardımcısı, belediyenin birim müdürleri ve belediye çalışanları arasından belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public relations, which started to be implemented in the modern sense in the first half of the 20th century, has become an indispensable tool for both public institutions and the private sector since then. Local governments, which aim to provide service to the society and to realize the benefit of the society, are expected to carry out the service concept in an effective and efficient manner and therefore to establish good relations with the public, which is the target group. Local governments need the support of the people to establish and maintain this relationship. Public relations, on which communication is based, is a powerful tool to provide this support if implemented in a planned and conscious manner. Local governments, which make great use of public relations in order not to be the target of negative reactions of the people and to direct their works in line with the wishes of the people, have to work in coordination with various units for this. One of the units that will provide important support in this direction is the neighborhood muhtars. In this context, the main purpose of the study is; As a public relations tool, to reveal the current status of the relations of the neighborhood muhtars with the municipality and to identify the problems arising from the practices and offer solutions. The study was supported by a field study in Niğde province in accordance with its purpose. The study focuses on the question,“How is the relationship of neighborhood muhtars with the municipality as a public relations tool?”. In this direction, the case study method used in qualitative research methods was used in the study. In addition, a total of 30 people were interviewed by using in-depth interview technique in the study. The interviewees were determined by the purposeful sampling method among the neighborhood muhtars, mayor, deputy, unit managers of the municipality and municipality employees in the city center of Niğde.