Yerel yönetimlerde grafiti sanatının halkla ilişkiler aracı olarak kullanımı
The use of graffiti art as a public relations tool in local governments
- Tez No: 723689
- Danışmanlar: PROF. DR. E. ÖZDEN CANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma, yerel yönetim birimlerinden belediyelerin hizmet götürdüğü yurttaşlarla halkla ilişkiler faaliyetlerini gerçekleştirirken, yeni bir sanat dalı olan grafiti yoluyla yaptığı çalışmaları incelemeyi amaçlamaktadır. Belediyelerin kamuya açık alanlarda kullanılan grafiti sanatıyla mesajlarının halka aktarılma süreçlerinin incelendiği bu araştırmada; literatür taraması yapılmış ve nitel araştırma yöntemlerinden görüşme yaklaşımı kullanılmıştır. Halkla ilişkiler çalışmalarının grafiti sanatı açısından yerel yönetimlerde nasıl uygulandığı İstanbul'daki ilçe belediyelerinden dördünün halkla ilişkiler birimleri ve bu belediyelerle çalışan on (10) grafiti sanatçısı ile yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu tezde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı ilçe belediyeleri araştırma evreni, Başakşehir Belediyesi, Güngören Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi ve bu belediyelerin halkla ilişkiler birimleriyle, bu birimlerle çalışan grafiti sanatçıları araştırma evreni olarak belirlenmiştir. Görüşmecilerle tek tek görüşülmüş ve sorular görüşmecilere aynı sırayla sorulmuştur. Soruların ardı ardına sorulmasına özen gösterilmiştir. Soru ve yanıta dayalı olarak yapılan görüşmelerde görüşmecilere onaltı (16) soru yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda; belediyelerin, grafiti sanatını ve bu sanat aracılığıyla ilettiği mesajları kendi söylemlerini kimi zaman yurttaşa bilgi olarak sunmak, yaptığı kampanyaları duyurmak, tanıtma faaliyetlerini gerçekleştirmek için kullandığı görülmüştür. Belediyelerin kimi zaman da eğitim amaçlı kurslar düzenleyerek kamuya açık olan yerlerde halkla ilişkiler faaliyetini gerçekleştirdiği ve sanata da katkı sağlayarak, grafitinin gündelik yaşam içinde var olmasına olanak sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the work done by the municipalities, which are among the local government units, while carrying out public relations activities with the citizens they serve, through graffiti, which is a new art branch. In this research, which examines the processes of transferring the messages of the municipalities to the public with the graffiti art used in public areas; the literature review has been made and the interviewing was used as a qualitative research method. How public relations work is done in local governments in terms of graffiti art has been examined using face-to-face interview technique with the public relations units of four of the district municipalities in Istanbul and ten (10) graffiti artists working with these municipalities. In this thesis; the district municipalities of Istanbul Metropolitan Municipality (IBB) which are Basaksehir Municipality, Güngören Municipality, Kadikoy Municipality and Zeytinburnu Municipality and the public relations departments of these municipalities and graffiti artists working with these departments have been designated as the research sample. The interviewers were interviewed one by one and the questions were asked in the same order to the interviewers. It was ensured that the questions were asked one after the other. Sixteen (16) questions were asked to the interviewers in the interviews based on questions and answers. As a result of the research; it has been observed that municipalities sometimes use the art of graffiti and the messages they convey through this art to present their own discourses as information to the citizens, to announce their campaigns and to carry out promotional activities. It has been concluded that municipalities sometimes organize courses for educational purposes and carry out public relations activities in places open to the public, and by contributing to art, allow graffiti to exist in daily life.