Yasal mal rejiminin tasfiyesinde eklenecek değerler ve uygulaması
Values to be added in liquidation of the statutory matrimonial property regime and its implementation
  1. Tez No: 642838
  2. Yazar: MELİSA GÜNDOĞDU ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GENÇ ARIDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Aleyhine işlem yapılan eşin katılma alacağını koruma amacı güden eklenecek değerler hakkındaki TMK md.229, yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinde ve katılma alacağının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. TMK md.229'da düzenlenen şartların bulunması hâlinde eklenecek değer olarak nitelendirilen malvarlığı değerleri, eşler arasındaki mal rejimi sona erdiğinde mevcut olmamalarına rağmen tasfiyede göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, TMK md.229 hükmünün uygulanabilmesi için aranan koşullar, eklenecek değerlerin özellikleri, tasfiyedeki etkisi ve ispatı başta olmak üzere, edinilmiş mallara katılma rejiminde eklenecek değerlerin temel sorunları, doktrindeki görüşler ve yüksek mahkeme kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TCC art.229 on the values to be added for the purpose of protecting the receivables of the spouse, against whom transactions have taken place, plays an important role in the liquidation of the statutory matrimonial property regime of participation in the acquired property and determination of participation claim. Asset values, which are considered as a value to be added if the conditions regulated in TCC art.229 exist, are taken into consideration in liquidation, although they are not present when the matrimonial property regime between spouses ends. In this master's thesis, the conditions sought for the implementation of the TCC art.229, the characteristics of the values to be added, their effect on liquidation and the way to prove them are notably evaluated along with the fundamental problems of the values to be added in the regime of participation in the acquired property, legal opinions and the judgments of the supreme court.