Edinilmiş mallara katılma rejiminde katılma alacağı
The regime of participation in acquired property claims ofparticipation
- Tez No: 681079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM MİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Evlilik birliği, resmi nikahın yapılması ile başlayıp ölüm veya mahkeme kararı ile sona ermektedir. Eşler arasında eşitliğe, ortak görevlere ve saygıya dayanan bir kurum olan evliliğin sona ermesinin birtakım sonuçları olmaktadır. Bu sonuçlardan biri de eşlerin malvarlıkları üzerinde doğar. Evlilik birliği içerisinde eşlerin edinmiş oldukları malların evlilik birliği sona erdiğinde nasıl paylaşacağı mal rejiminin konusunu oluşturmaktadır. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu 01/01/2002 tarihinde yürürlüğe girmiş ve mal rejimi konusunda 743 Sayılı Türk Kanunu Medenisinden farklı düzenlemelere yer vermiştir. En önemli değişiklik yasal mal rejiminin değiştirilmesidir. 743 Sayılı Türk Kanunu Medenisi döneminde yasal mal rejimi mal ayrılığı rejimi iken 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimini kabul etmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimi ile kadının evlilik birliği içerisindeki emeğini korumak ve evlilik birliği sona erdiğinde eşler arasındaki ekonomik eşitliği sağlamak amaçlanmıştır. Eşlerin gelir getirici bir işte çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın evlilik birliği içerisinde edinilen malvarlığına katkıları olduğu kabul edilmiştir. Bu nedenle evlilik birliğinin sona ermesi halinde tasfiyeye girecek malların değerleri tespit edilmekte ve belirlenen artık değerin yarısı üzerinde diğer eşin talep edebileceği katılma alacağı oluşmaktadır. Tez konusu da edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi halinde hesaplanan katılma alacağıdır. İlk bölümde mal rejimleri konusunda genel bilgilere ve edinilmiş mallara katılma rejimine hakim olan ilkeler, rejimin başlangıcı, sona ermesine yer verilmiş, ikinci bölümde mal rejiminin tasfiyesine giren malvarlığı değerleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde katılma alacağı hesaplanırken hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiği incelenmiştir. Ardından katılma alacağı taleplerinden doğan davalar konusunda bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage union starts with the official marriage and ends with death or court decision. The end of a marriage, which is an institution based on equality, mutual duties, and respect, has some consequences. One of these consequences arises on the assets of the spouses. How the property acquired by the spouses in the marriage union will be shared when the marriage union ends are the subject of the property regime. The Turkish Civil Law No. 4721 came into force on 01/01/2002 and included different regulations from Civil Law No. 743 on the property regime. The most important change is the change of the legal property regime. In the Turkish Civil Law period Law No 743 was the property regime, in the Turkish Civil Code No 4721 adopted the regime of joining the acquired property as the legal property regime. With the regime of participation in acquired property, it aims to protect the labor of women in the marriage union and provide economic equality between the spouses when the marriage union ends. Regardless of whether the spouses work in an income-generating job or not, it is accepted that they contribute to the assets acquired in the marriage union. For this reason, in the event of the dissolution of the marriage union, the values of the goods to be liquidated are determined and a participation claim that the other spouse can claim occurs above half of the determined residual value. The subject of the thesis is the participation receivable calculated in the event which is about the participation regime in the acquired goods ends. In the first part, general information about property regimes and the principles that dominate the regime of participation in acquired properties, the beginning and end of the regime are given, in the second part, the values of the assets entering into the liquidation of the property regime are explained. In the third section, which criteria should be considered while calculating the participation fee is examined. Then, information was given about the cases arising from the requests for participation.