Loft: An analysis of utility, characteristic features; including the context of Turkey
Loft: Kullanılabilinirlik analizi, karakteristik özellikleri; Türkiye'deki durumu
- Tez No: 642841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türkiye'de ve dünyada loft ve loft kültürü hakkında yapılan çalışmaların yetersiz ya da güncel değil. Bu sebeple loft kavramı ve loftun tarihinden başlanarak konu ile ilgili bulunan kaynaklar bir araya getirilmiştir. Bu çalışma ile hangi disiplinden gelirse gelsin, okuyucunun loft hakkında bilinçlenmesi, loft kültürünü tanıması, loft kavramını ve loft yaşamının avantaj ve dezavantajlarını öğrenebilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Loft tipi yapıların Türkiye'de yaygınlaşmama sebepleri araştırılmış; loft tipi yapıların tercih edilir olup olmadığını anlamak üzere bir anket yapılıp, sonuçları uzmanlar ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies about the loft and the loft culture is not enough or out of date in the Turkey and the globe. Because of that starting from loft term and the history of loft specific sources and literature gathered and collectively combined. Aim of this study is to raise awareness within the reader and introduce loft culture, loft term and the advantages and disadvantages of the loft living. Moreover, the underlying reasons for the underdevelopment of the loft-type structures have researched; a questionnaire about loft living has conducted to understand that loft living is desirable or not in Turkey. After the results have collected and classified, the results have discussed with the experts.