Anadolu adaçayı (Salvia fruticosa Mill.) tohumu çimlenmesine ön üşütme süreleri ve farklı gibberellik asit dozlarının etkisi
The effects of pre-cold soaking and different concentration of gibberellic acid on sage (Salvia fruticosa Mill.) seeds
- Tez No: 642842
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHABİP ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışma, Anadolu adaçayı (Salvia fruticosa Mill.) tohumlarının çimlenme ve fide kalitesi üzerine ön üşütme (Stratifikasyon) süresi uygulamaları (kontrol, 14 gün, 28 gün ve 42 gün, +4 ˚C sıcaklıkta) ve gibberellik asit konsantrasyonu (0 ppm, 100 ppm, 200 ppm, 300 ppm ve 400 ppm) uygulamalarının, tek ve birleşik etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2018 yılında, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarında bulunan çimlendirme dolaplarında yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Parsellerinde Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve ana parsellere ön üşütme süresi, alt parsellere GA3 dozları olacak şekilde düzenlenmiştir. Bulgulara göre, çimlenme hızı, çimlenme gücü, fide yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, fide sürgün uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, fide kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığının, stratifikasyon uygulamalarının ve Gibberellik asit uygulamalarının, tek ve birleşik etkilerinden önemli derecede etkilendiği belirlenmiştir. Çimlenme gücünün yüksek olduğu 100 ppm GA3 ve 14 gün ön üşütme uygulamasının tohum çimlenmesi için uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the single and combined effects of different stratification (pre-chilling time) applications (control, 14 days, 28 days and 42 days at +4 ˚C degree) and different gibberellic acid concentrations (0 ppm, 100, ppm, 200 ppm, 300 ppm and, 400 ppm) applications on the germination and seedling quality of Anatolian sage (Salvia fruticosa Mill.) seeds. The study was conducted in the germination cabinets at Harran University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops Laboratory in 2018. The experiment was set up according to the Randomized Complete Plot with Split-plot design with 3 replications, pre-chilling time to the main plot, and GA3 doses to the subplot. Speed of germination, germination power, fresh seedling weight, dry seedling weight, seedling sprout length, fresh sprout weight, dry sprout weight, seedling root length, fresh root weight, and dry root weight was significantly affected from the single and combined effects of stratification (pre-chilling time) applications and gibberellic acid applications. It is concluded that germination power is height and 100 ppm GA3 and 14 days front chill application is appropriate for seed germination.