Türkiye'de ve Cibuti'de Sokak'ta yaşayanlara dönük (sosyal polikaların mükayeseli incelemesi. İstanbul ve Cibuti örneği
Comparative review of social policies for street residents in Turkey and Djibouti. İstanbul and Djibouti examole
- Tez No: 642860
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sokakta çalıştırılan çocuk ve sokakta yaşayan insanlar sorun, çocuk ve insan refahı alanındaki en önemli sorunlardan birisidir. İstanbul'da Suriye vatandaşı mültecileri gelişi ile, sokak çocukaları durumu artmış,diğer tarafında cibuti'de Yemen ve etiyopia vatandaşı mültecileri gelişi ile durum değiştidir.Bir ülkede bir sorun hakkında ne kadar çok konuşursak, hükümet etkilenen insanlar için çözümler bulmak için o kadar çok hareket eder. Avrupa ülkelerinde evsizlik sorunları çok bilinmektedir.O yüzden örnek gibi istanbul ve Cibuti aldım.Cibuti'deki evsizler çoğunlukla göçmenlerdir. Bu insanları hükümet yardımından faydalanmıyorlar, o yüzden Cibuti'de çok STK'lar var.Genel olarak iki ülkeyi, sokakta yaşayan insanların korunmasına ve yardımcısı olacak politik sistemleri veya stratejileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için karşılaştırmak zorunda kaldım.Araştırmam için çeşitli yapılar hedeflendi, öğretmenimin Cibuti'ye gitme ve araştırma yapma yetkisini aldım.Genel olarak tezimi yazmak için görüşme yöntemini ve teorik araştırmayı kullandım. Bu araştırma ülkemdeki hukuk sistemi ve sosyal hizmetler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladı.Araştırmanın genel amacı istanbul ve cibuti sokaklarında çalıştırılan çocukların ve sokakta yaşayanlar insanların özelliklerini ortaya koymak, karşılaştıkları riskleri belirlemek, ilgili kamu kurumlarının politika geliştirmelerini destekleyici öneriler sunmak ve toplumun farklı kesimlerinde konuya ilişkin duyarlılık yaratmaktır. Bu nedenle sorunun çözümünde farklı aktörlerin rol alması önemli görülmektedir. Bilim Kodu : 113505 Anahtar kelimeler : Sokak Çocukları,Yoksulluk, Göç,Mudahale,Evsizlik,Stk,Devlet,
Özet (Çeviri)
Children working on the streets and people living on the streets are one of the most important problems in the field of children and human welfare.With the arrival of Syrian refugees in Istanbul, the situation of street children has increased and the situation has changed with the arrival of refugees from Yemen and Ethiopia in Djibouti on the other side.The more we talk about a problem in a country, the more the government moves to find solutions for affected people. Homelessness problems are known in European countries, so I took Istanbul and Djibouti as an example.Homeless people in Djibouti are mostly immigrants. These people do not benefit from government aid, so there are many NGOs in Djibouti.In general, I had to compare the two countries to learn more about the political systems or strategies that would help protect and help street people.Various structures were targeted for my research, I got the authority of my teacher to go to Djibouti and do research. In general, I used the interview method and theoretical research to write my thesis.The general aim of the research is to reveal the characteristics of children working on the streets of Istanbul and Djibouti and the people living on the streets, to identify the risks they face, to provide suggestions to support the policy development of the relevant public institutions, and to create sensitivity in different segments of the society.Therefore, it is important that different actors take part in solving the problem. Science Code : 113505 Key words : Street Children, Poverty, Migration, İntervention, Homelessness, NGO,