Türkiye'de bulunan uluslararası öğrencilerin psiko-sosyal ve sosyo-kültürel uyumu: İstanbul örneği
Psycho-social and socio-cultural integration of international students in Turkey: İstanbul case
  1. Tez No: 642868
  2. Yazar: TUBA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye özellikle son yıllarda Orta Asya, Afrika ve Balkanlardan eğitim amacıyla yaşanan göçlere sahne olmuştur. Türkiye'ye eğitim amacıyla göç eden öğrencilerin psikolojik ve sosyokültürel uyumları konusunda daha önce birçok saha araştırması yapılmış olmasına rağmen Türkiye'nin eğitim, bilim, teknoloji ve ekonomi alanlarında kazandığı ivme nedeniyle Türkiye'ye gelen öğrencilerin yelpazesinin genişlemesi ve sayılarının artması nedeniyle yeni bir saha araştırması yapılması ihtiyacı doğmuştur. Uluslararası öğrencilerin psiko-sosyal ve sosyo-kültürel uyumunu etkileyen faktörler aynı zamanda onların ev sahibi topluma uyum sürecini de etkilemektedir. Uyum sürecinin sağlıklı gerçekleşmesi uyum düzeyinin yüksek olmasını sağlamaktadır. Araştırma yöntemi olarak nicel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin yarısından fazlasının Türkiye'de eğitim görmekten memnun olduğu ve kendilerini Türkiye'ye ait hissettiği sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin Türkiye'de öğrenim görmekten memnun olmalarının, onların psiko-sosyal ve sosyo-kültürel uyum düzeylerini olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Turkey has been faced with immigrations from Middle Asia, Africa and Balkans for educational purposes especially in recent years. Although so many researches were made about the sociocultural and psychological adaptation of students who immigrate to Turkey for educational purposes, making brand new field research became necessary because of the increase in the number and variety of students who are coming to Turkey due to the acceleration that Turkey is gained in education, science, technology and economy. Factors that affect the sociocultural and psychological adaptation of international students also affect their processes of adaptation to the host society. Having healthy adaptation process ensures high level of adaptation. Quantitative scanning model is used as a research method. In research, it is concluded that more than half of the students are pleased to have education in Turkey and feel like they are belong to Turkey. It is resulted that being pleased with having an education in Turkey affects socio-cultural and psycho-social adaptation level of students positively.