Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları hakkında toplumun yaklaşımı
The approach of society regarding the violence against healthcare providers
- Tez No: 642869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı sağlık camiasında yaşanan şiddet olaylarına toplumun yaklaşımını, bakış açısını, toplumdaki karşılığını, toplumun şiddet nedenlerine dair algısını araştırmak, sağlıktaki yaşanan şiddete farkındalık oluşturmak ve şiddetin önlenebilmesine dair çözüm sunmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 2020 Şubat ve Mart aylarında Kahramanmaraş il merkezinde sağlık çalışanı veya öğrencisi olmayan 18 yaş ve üzeri olan kişilere yapıldı. Örneklem büyüklüğü 2019 TÜİK verilerine göre mevcut 18 yaş ve üzeri nüfustan %50 bilinmeyen sıklık alınarak, %3 hata payı ve %97 güven aralığı ile öngörülen 1306 kişiye yüz yüze olacak şekilde, 50 sorudan oluşan anket soruları sorularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our study aims to research the society's approach, point of view regarding the violence against health community, and its reflection in the society along with the people's perception on the reasons of violence. We also aim to raise awareness about this violence and provide solutions to prevent it. MATERIAL AND METHOD: Our study was conducted with people aged 18 and over who do not work or study in healthcare in Kahramanmaraş province between February and March 2020. The sample size was taken from the population aged 18 and over with 50% unknown frequency according to the TÜİK (Turkish Statistical Institute) data, the questionnaire consisting of 50 questions was implemented to 1306 people face-to-face with error margin of 3% and confidence interval of 97%. Chi-square/Fisher exact analysis was employed for the statistics.