Sosyal aktiviteleri desteklenen 36-69 aylık çocukların görsel algılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 36-69 months children supported by social activities on visual perceptions
  1. Tez No: 642883
  2. Yazar: GÜLEN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE AKKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çocukların önemli beceriler kazandığı kritik bir dönem olan okul öncesi dönemde, becerilerin kazandırılmasında okul öncesi öğretmenleri ve aileler önemli bir etkiye sahiptir. Bu dönemde çocuğun bilişsel, sosyal-duygusal, psikomotor, dil gelişiminin yanı sıra görsel algı becerisinin desteklenmesi onun ileriki yıllarda yaşamını kolaylaştırması açısından önem taşımaktadır. Buradan yola çıkarak araştırmada devlet okullarında anasınıfına devam eden sosyal aktiviteleri desteklenen 36-69 aylık çocukların görsel algı düzeylerini incelenmesi amaçlanmaktadır. İlişkisel tarama modelinden yararlanılarak yapılan bu çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İstanbul ilinde Milli Eğitim bakanlığına bağlı okulların anasınıflarına devam eden 36-69 aylar arasındaki çocuklar oluşturmaktadır. Çalışma grubu gönüllülük esasına dayalı olarak oluşturulmuş olup ölçme araçları toplamda 470 çocuğa uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ailelerine“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların görsel algılama düzeylerini tespit etmek amacıyla Dr. Marianne Frostig tarafından geliştirilen“Frostig Görsel Algı Testi”, görsel motor becerileri ölçmek için“Bender Gestalt Görsel Motor Testi”ve Kalkan tarafından geliştirilen“Görsel Algılama Ölçeği”kullanılmıştır. Okul öncesi çocuklarının görsel algı beceri düzeylerini incelemek üzere ortalama puanları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin tümü IBM SPSS 22.0 paket programı ile analize tabi tutulmuştur. Çalışma grubunu oluşturan okul öncesi çocuklarının demografik özelliklerini özetlemek amacıyla değişkenlerinin frekans ve yüzdeleri hesaplanmıştır. Okul öncesi çocuklarının, demografik özelliklerinden yaş, cinsiyet, anne-baba eğitim durumu ve sosyal aktivitelere katılma durumu değişkenlerine göre görsel algı gelişim düzeylerinin anlamlı farklılaşma olup olmadığını araştırmak üzere ilişkisiz (bağımsız) gruplar t-testi yapılmıştır. Okul öncesi çocuklarının ,demografik özelliklerinden yaş, cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, sosyal aktiviteye katılma durumuna göre anlamlı farklılaşmanın olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda elde edilen sonuca göre, Frostig Görsel Algı testi toplam puanları incelendiğinde sosyal aktiviteler arasında ANOVA testi sonucuna göre anlamlı fark bulunmuştur. Bu farkın okul içi drama ile jimnastik arasında, dramanın lehine olduğu; okul dışı sosyal aktivitelerden sinema ile ata binme arasında, sinemanın lehine olduğu bulunmuştur. Yapılan analizler doğrultusunda çalışmanın sonucunda okul öncesi çocuklarının sosyal aktivitelere katılma durumu ile görsel algı gelişimleri arasındaki ilişki incelenmiş ve sosyal aktivitelere giden okul öncesi çocuklarının görsel algı düzeylerinin“yüksek”düzeyde olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool teachers and families have a significant impact on the acquisition of skills in preschool, which is a critical period in which children acquire important skills. In this period, the child's cognitive, social-emotional, psychomotor, language development as well as the support of visual perception skills are important in order to facilitate his / her life in the future. Based on this, the study aims to examine the visual perception levels of 36-69 month old children who are supported by social activities that continue to kindergarten in public schools. This study group, made using the relational screening model, consists of children between 36-69 months who attend kindergarten in schools affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul during the spring semester of the 2018-2019 academic year. The Working Group was formed on a voluntary basis and the measurement tools were applied to 470 children in total. A“Personal Information Form”to their parents as a means of data collection in the study, with the aim of determining the visual perception levels of children, The“Frostig Visual Perception Test”developed by Marianne Frostig was used, the“Bender Gestalt visual Motor test”to measure visual motor skills, and the“visual perception scale”developed by Shield. Average scores and standard deviations were calculated to examine the visual perception skill levels of preschool children. All of the data obtained in the study were analyzed with IBM SPSS 22.0 package program. In order to summarize the demographic characteristics of preschool children, the frequency and percentages of their variables were calculated. Unbound (independent) groups t-test was conducted to determine whether visual perception development levels were significantly different from demographic characteristics of preschool children according to age, gender, parents ' educational status and participation in social activities. One-way variance analysis (ANOVA) was conducted to determine whether there was significant differentiation between pre-school children from their demographic characteristics according to age ,gender, parents ' educational status, participation in social activity. According to the results obtained according to the analysis, the total scores of the Frostig Visual Perception Test were analyzed and significant difference was found between social activities compared to the ANOVA test result. This difference is between in-school drama and gymnastics, where drama is in favor of; from out-of-school social activities to cinema to horseback riding, cinema was found to be in favour. As a result of the analysis, the relationship between the participation status of preschool children in social activities and their development of visual perception was examined and it was reached that the visual perception levels of preschool children going to social activities were at“high”level.