Güzel Sanatlar Lisesi viyolonsel öğrencilerinin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inancına etkisi
The effect of individual musical instrument study habits of Fine Arts High School cello students on musical instrument performance self-efficay belief
- Tez No: 642890
- Danışmanlar: PROF. DR. DAMLA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı Güzel Sanatlar Lisesi viyolonsel öğrencilerinin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inancına etkisini incelemektir. Araştırmada betimsel nitelikte genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan viyolonsel öğrencilerinin, bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inancına etkisi türlü değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmanın ölçekleri 2018 – 2019 eğitim-öğretim yılında uygulanmış olup örneklemini Türkiye'nin yedi bölgesinde bulunan çeşitli illerdeki 14 Güzel Sanatlar Lisesinin müzik bölümü 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeyinde eğitim alan 128 viyolonsel öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçlarında ilk olarak öğrencilerin demografik özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olmak için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bireysel Çalgı dersine ilişkin çalgı çalışma alışkanlarını tespit etmek üzere Küçükosmanoğlu, Babacan, Babacan ve Yüksel (2016) tarafından, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında“Bireysel Çalgı Çalışma Alışkanlıkları Ölçeği”ve çalgı performansı öz-yeterlik düzeylerini tespit etmek üzere Girgin'in (2015) geliştirdiği“Çalgı Performansı Öz-yeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Güzel Sanatlar Lisesi viyolonsel öğrencilerinin bireysel çalgı çalışma alışkanlık düzeylerinin“yüksek”olduğu, öğrencilerin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarında öğrenim gördükleri sınıf düzeyi dışında, cinsiyet, çalışma süreleri, öğrenim gördükleri bölgelere göre anlamlı farklılıklar olduğu; öğrencilerin çalgı performansı öz yeterlik inanç düzeylerinin ise“orta”olduğu, çalgı performansı öz yeterlik inançlarının cinsiyet, öğrenim gördükleri sınıf düzeyi, çalışma süreleri, öğrenim gördükleri bölgelere göre de anlamlı farklılıklar gösterdiği; Güzel Sanatlar Lisesi viyolonsel öğrencilerinin, çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inancına etkisinin olumlu yönde olduğu, cinsiyet ve çalışma süreleri değişkenlerinde anlamlı bir farklılık bulunduğu ve öğrenim gördükleri sınıf ve öğrenim gördükleri bölgeler değişkenlerinde herhangi bir farklılaşmanın olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of individual musical instrument study habits of Fine Arts High School cello students on musical instrument performance self-efficacy belief. In this research descriptive general survey model was used. The effect of individual musical instrument study habits of cello students participating in the research on musical instrument performance self-efficacy belief was examined in terms of several variables. Scales of the research were applied in 2018-2019 Academic Year and the sampling comprised total 128 students studying at 1st, 2nd, 3rd, 4th grades of music departments of 14 Fine Arts High School located in various provinces of seven regions in Turkey. As data collection tool, firstly,“Personal Information Form”was used to obtain information about students demographic characteristics. In order to determine musical instrument study habits related to individual musical instrument subject,“Individual Musical Instrument Study Habits Scale”developed by Küçükosmanoğlu, Babacan, Babacan and Yüksel (2016) in 2014-2015 Academic Year and in order to determine musical instrument performance self-efficacy levels,“Musical Instrument Performance Self-Efficacy Belief Scale”developed by Girgin (2015) were used. As a result of the research, individual musical instrument study habit levels of Fine Arts High School cello students' were“high”, individual musical instrument study habit of students differ significantly from the gender, the amount of time they study, the region they study except the class level they study; musical instrument performance self-efficacy belief levels of students' were“midlevel”, musical instrument performance self-efficacy beliefs of students differed significanly from the gender, the class level they study, the amount of time they study, the region they study. The effect of musical instrument study habits of Fine Arts High School students on musical instrument performance self-efficacy belief was positive, in the variables of the gender and the amount of time they study there was a significant difference between them and in the variables of the class level they study and the region they study it was determined that there weren't any significant differences between them. According to the results of the research, several suggestions were presented.