Avrupa Birliği'nde vergi muhasebesi konusundaki çalışmalar ve Türk vergi muhasebesi ile uyum sorunları
- Tez No: 64290
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KÜÇÜKSAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nin oluşturulmasında esas ekonomik neden; üye ülkeler arasında insan, mal, sermaye ve hizmet dolaşımının serbestçe yapılmasını sağlamak olmuştur. Bunu gerçekleştirmek için bir dizi ekonomik politika uygulanmıştır. Bütün bu düzenlemeler, faaliyetleri çoğunlukla ulusal sınırlan aşan işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Birlik içindeki her üye ülkedeki şirketlerin hissedarları, çalışanları, alacaklılar ve üçüncü şahıslar arasındaki bu ilişkiler ayrıntılı bir hukuki düzenlemeye konu olmuştur. Uygulamada anonim şirketler esas olarak ele alınmış ve uyumlaştırma çalışmaları şirketler hukuku alanında yoğunlaşmıştır. Uyumlaştırma çalışmaları, üye ülkelerde bulunan işletmelerin aynı hukuki yapıda olmasını (Avrupa tipi anonim şirket) ve birbirleriyle rekabet edebilmeleri için benzer yasa ve mükellefiyetlere tabi olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Sözü edilen yasa ve sorumluluklar özellikle vergi ve muhasebe uygulamaları ile istenen bilgilerin elde edilmesi prosedürlerinden oluşmuştur. Gerek Avrupa Birliği'ne üyelik durumu gerekse ülkemizdeki uluslararası boyuttaki işletmelerin ve ticari işlemlerin artması, vergi ve muhasebe uygulamalarının Avrupa Birliği'nde öngörülen uygulamalara uyum sağlayabilecek durumda olmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'ndeki ve Türkiye'deki sözkonusu uygulamaların belirli bir kısmı incelenmek suretiyle birtakım saptamalar yapılması ve saptanan sorunlara yönelik çözüm öneriler sunulması amaçlanmaktadır. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic economic reason of constituting European Union is to provide freedom of movement for people, capital, goods and services. In order to realize this, a series of economic policy has been applicated. All these regulations especially have a great importance for multinational companies. The relationships between shareholders, personnel, creditors and third persons of the companies in the Member States of European Union are the themes of detailed juridical arrangements. In practice, joint-stock companies have been first taken and harmonization activities have concentrated on company-law area. These harmonization activities aim to provide that the companies in the Member States are in similar legal structure and can rival eachother in similar juridical conditions. The laws and obligations mentioned occur from tax and accounting applications and procedures of getting informations. Both the European Union membership matter of Türkiye and rising of international transactions and the number of multinational companies in Türkiye have required to be harmonized tax and accounting applications in Türkiye with applications of the European Union. In this thesis, it is aimed to identify some problems in Turkish Legislation by examining both European Union Directives and Turkish Legislation. So some solution suggestions related with them will be tried to present. IVANAHTAR KEL i MELE? TÜRKÇE KELİMELER 1. VER6I MUHASEBESİ 2. AVRUPA BÎRLI&î 3. ERTELENMİŞ VER&l 4. F İNANSAL KİRALAMA 5. KURUMLAR VER&ÎSÎ 1 N& I L I 2 CE KEL î MELER 1. T AKS ACCOUNT ÎNB 2. EUROPEAN UNION 3. T AKS DEFFERRED 4. LEASING 5. CORPORATION T AKS