Sosyalist Siyonist işçi partilerinin kurumsal ve ideolojik kökenleri (1897-1935)
Institutional and ideological origins of Socialist Zionist workers parties' (1897-1935)
  1. Tez No: 642900
  2. Yazar: GÖKHAN ÇINKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞANSU TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu çalışmada, Sosyalist Siyonist İşçi Partilerinin kurumsal ve ideolojik kökenleri Siyonist Kongresi'nden (1897) Ben Gurion-Jabotinsky Anlaşması'na (1935) uzanan zaman aralığında ele alınmaktadır. Süreç boyunca Sosyalist Siyonist İşçi Hareketinin ve o hareket üzerinde organize olan Sosyalist Siyonist İşçi Partilerinin entelektüel, ideolojik ve kurumsal dönüşümleri ve ayrışmaları tezin temel konusu olarak sivrilmektedir. I.Siyonist Kongresi'nden Ben Gurion-Jabotinsky Anlaşması'na değin geçen süreyle tezin temel konusu zamansal olarak sınırlandırılmıştır. Entelektüel boyutta sosyalizm ve milliyetçiliğin Sosyalist Siyonist İşçi Partilerinin elitleri tarafından nasıl kurgulandığına odaklanıldı. İdeolojik boyut ise sosyalist Siyonizmin evrensel ve partiküler dinamikler etrafında oluşumuna odaklanmaktadır. Kurumsal boyutta ise sosyalist Siyonizmi siyasi programların temel ideolojik referansı olarak konumlandıran siyasi partiler ele alınmaktadır. Bu izlekler üzerinden İsrail'in kuruluşunu ön plana alan Sosyalist Siyonist kurumların öne çıkanı olarak siyasi partilerin İsrail'de demokrasiye ne tür bir katkı sunduğu tarihsel süreç içerisinde anlatılmaya çalışıldı. Sosyalist Siyonist partilerin çokluğu ve çeşitliliği ideolojik, kurumsal ve elit farklılıklarının siyasi alan içerisinde ele alındığını gösterirken; yeni kurulan Yahudi toplumunun siyasi ve kültürel ayrışmaları sıcak bir çatışmaya döndürmediği görüldü. Bu durumun tarihsel bir gerçekliği olarak Sosyalist Siyonistleri temsilen Ben Gurion ve Sağcı Revizyonist Siyonistleri örgütleyen Vladimir Jabotinsky'nin anlaşması gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Institutional and ideological roots of the Socialist Zionist Workers Parties', between the timespan that is starting from the Zionist Congress of 1897, until the Ben Gurion-Jabotinsky Agreement of 1935, have been tackled in this academic study. Intellectual, ideological and institutional disintegration and transformation of the Socialist Zionist Workers Parties, organized through the Socialist Zionist Workers Movement, distinguishes itself as the main topic of this thesis. This main topic is limited for the timespan between the First Zionist Congress and the Ben Gurion-Jabotinsky Agreement. The intellectual scope is focused on the question of how the socialism and nationalism are fictionalized by the Socialist Zionist Workers Parties' elites, whilst the ideological scoped is focused on the formation of Zionist socialism around the global and particular dynamics. As for the focus of the institutional scope, it's been set on the political parties that position the Zionist socialism as main ideological reference for their political agenda. In light of these themes, political parties' contributions to the Israeli democracy, as being the prominents of Socialist Zionist institutions who prioritize the foundation of Israel, are presented through their historical process. Whilst it has been seen that the ideological, institutional and belgravian differences are tackled in the political sphere due to the abundance and variety of the Socialist Zionist political parties; it has also been established that the newly-formed Jewish society hasn't turned the political and cultural diversities into a full-scale conflict: The agreement between Ben Gurion -as the representative of Socialist Zionists- and Vladimir Jabotinsky -as the organizer of Revisionist Right-Wing Zionists, can be presented as a historical reality.