Alkol kullanım bozukluğu tanısı alan bireylerde bellek işlevleri ve tedavi motivasyonunun incelenmesi
Treatment motivation and examination of memory functions in individuals who receive alcohol use disorder
- Tez No: 642916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı alkol kullanım bozukluğu tanısı alan bireylerde tedavi motivasyonu ve bellek işlevlerini incelemektir.Araştırmanın evreni DSM-V tanı kriterlerine uygun olacak şekilde 40 tanılı grup, 40 sağlıklı grup olmak üzere toplamda 80 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçekler; 'Kişisel Veri Formu', 'Tedavi Motivasyon Anketi', 'Nöropsikolojik Test Bataryası'dır. Araştırmada ilk olarak literatür taraması yapıldı. Daha sonra bulgulara ulaşmak için ölçekler yardımıyla verilen veriler SPSS 25.0 versiyonuna aktarıldı ve geri kalanı SPSS paket programı ile tamamlandı. Yapılan analizler sonucunda; tanılı grubun kontrol grubuna göre çalışma belleğinin bozulduğu, öğrenmede, kodlamada, bilgiyi aktarmada ve geri getirmede bozulmalar olduğu saptandı. Tedavi motivasyon anketinin alt ölçekleri ile demografik bilgilerin alt ölçeklerinin bazıları arasında anlamlı farklılıklar saptandı. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular alkol kullanım bozukluğu tanısı alanlarda tedavi motivasyonu ve bellek işlevlerinin incelenmesi ile ilgili gelecekte yapılacak araştırmalara katkısı açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine treatment motivation and memory functions in individuals diagnosed with alcohol use disorder. The universe of the research consists of a total of 80 people, including 40 diagnosed groups and 40 healthy groups, in accordance with the Criteria for DSM-V diagnostics. The scales used in the study; 'Personal Data Form' is 'Treatment Motivation Survey', 'Neuropsychological Test Battery'. Literature screening was first conducted in the study. The data given with the help of scales was then transferred to the SPSS 25.0 version to achieve the findings, and the rest was completed with the SPSS package program. As a result of the analysis; According to the control group of the diagnosed group, it was found that the working memory was impaired, and there were distortions in learning, coding, transferring information and retriement. Significant differences were found between the lower scales of the treatment motivation survey and some of the lower scales of demographic information. The findings obtained within the scope of the study have an important role in contributing to future research on the examination of treatment motivation and memory functions in those diagnosed with alcohol use disorder.