Penny Dreadful yayınlarının dedektif romanın ortaya çıkışına etkisi ve Sheridan Le Fanu'nun Carmilla romanı örneği
The effect of Penny Dreadful publications on the emergence of detective novel and the example of Carmilla by Sheridan Le Fanu
- Tez No: 642917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ÖZGÜR GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngiltere'de on dokuzuncu yüzyılın ikinci çeyreğinde ortaya çıkan“Penny Dreadful”yayınlarının dedektif roman türünün ortaya çıkışındaki etkisini araştırmaktır. Sanayileşmenin bir sonucu olarak toprağa bağlı ekonomik yapının değerini kaybetmesiyle yeni iş imkanları ortaya çıkmış ve İngiltere'de şehir merkezleri hem kırsal bölgelerden hem de ülke dışından yoğun göç alarak oldukça kalabalıklaşmıştır. İşçi sınıfı nüfusunun yoğunlaştığı bu bölgelerde, düşük gelirli kişilerin bile kolaylıkla satın alabileceği ucuz kitaplar üretilmeye başlanmıştır. İlk sayfalarında dikkat çekici siyah beyaz görseller bulunan, haftalık seriler halinde ucuz kağıtlara basılan bu seriler“Penny Dreadful”adıyla edebiyatta yer bulmuştur. İçeriğinde gotik ögeler, cinsellik, kanlı sahneler ve dehşet verici eylemlerin yaygın şekilde kullanıldığı“Penny Dreadful”yayınları, yüzyılın sonlarına gelindiğinde büyük eleştirilere maruz kalması nedeniyle popülerliğini kaybetse de dedektif roman türünde verilen eserlere ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Bu çalışmada Sheridan Le Fanu'nun Carmilla romanı tipik bir“Penny Dreadful”örneği olarak tematik açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of“Penny Dreadful”publications, which appeared in the second quarter of the nineteenth century in England, on the emergence of detective novels. As a result of the industrialization, the agricultural economic structure lost its importance and new business opportunities have emerged in the cities of the United Kingdom. The city centres became very crowded due to the intensive migration from both rural areas and abroad. In these regions, where the working-class population was very high, cheap books that even low-income people could easily buy started to be produced. On their first pages of these books, there were striking black and white illustrations, and they were published as weekly periodicals printed on cheap papers. These periodicals appeared in literature under the name of“Penny Dreadful”. Even though“Penny Dreadful”publications, in which gothic elements, sexuality, bloody scenes and terrifying acts were widely used, lost popularity due to the great criticism by the end of the century, they managed to inspire the works of detective novel. In this study, the novel Carmilla by Sheridan Le Fanu was examined thematically as a typical example of“Penny Dreadful”publications.