Lise öğrencilerinin sürtünme kuvvetinin yönü konusundaki kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik dört aşamalı bir testin geliştirilmesi
Developing a four tier test for determining the conceptions of high school students on the direction of the friction force
  1. Tez No: 642971
  2. Yazar: HİLAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son zamanlarda kavram yanılgıları araştırmalarına önem verilmekte ve öğrencilerde oluşan kavram yanılgılarını tespit etmek için çok aşamalı kavram yanılgısı testleri kullanılmaktadır. Öğrencilerin sorulara verdiği cevapları doğru veya yanlış olarak ayırt edip öğrencilerin kavram yanılgılarına sahip olup olmadığını bilemeyiz. Öğrencilerin sorulara verdiği cevapların nedenini bilmemiz gerekmektedir. Bu çalışmada öğrencilerin fizik dersinde sürtünme kuvvetinin yönü ile ilgili kavram yanılgısına sahip olup olmadıkları ve sahip oldukları kavram yanılgılarının ne derecede olduğunu tespit etmek için bir test geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni Ankara'da devlet liselerinde 2018-2019 öğretim yılında öğrenim gören üç okuldaki 11.sınıf öğrencileri, erişebilir evreni Yenimahalle ilçesindeki Anadolu liselerinde öğrenim gören 11.sınıf öğrencileri, örneklem ise Yenimahalle'den üç Anadolu lisesinden 180 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada sürtünme kuvvetinin yönü ile ilgili 15 sorudan oluşan dört aşamalı bir test geliştirilmiştir. Test maddelerinde birinci aşamada yer alan sorular sürtünme kuvveti konusundaki kavramsal bilgiyi ölçmekte, ikinci aşamada birinci aşamaya verilen cevaptan emin olup olunmadığını sormakta, üçüncü aşamada birinci aşamaya verilen cevabın nedenini tartışmakta, dördüncü aşamada ise üçüncü aşamaya verilen cevaptan emin olma durumunu sorgulamaktadır. Testin geçerlilik ve güvenilirlik katsayısını cronbach alpha tekniği ile hesaplanmıştır. Test maddelerinin analizi için doğru cevap ve kavram yanılgılarına ait kodlama yapılmıştır. Doğru cevap için güvenilirlik katsayısı 0,73; kavram yanılgısı için güvenilirlik katsayısı her aşama için incelenmiş ve birinci aşama için 0,74, ikinci aşama için 0,65, üçüncü aşama için, 0,63 dördüncü aşama için, 0,70 olarak bulunmuştur. Veriler incelendiğinde fizik dersindeki akademik başarı yapılan istatistiksel çalışma ile literatürdeki çalışmalar benzerlik göstermiş ve öğrencilerde sürtünme kuvvetinin yönü konusunda kavram yanılgıları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the latest researches, there has been an emphasis on misconception studies and multi-er concepts misconception tests are used to detect misconceptions in students. Students' answers to the questions should be distinguished as true or false because it is not known whether students have misconceptions. It is necessary to know the reason for the students' answers to these questions. In this study, it was aimed to develop a test to determine whether students have misconceptions about the direction of friction force in physics lessons and to what extent they have misconceptions. The population of the study consists of 11th-grade students from three schools studying in-state high schools in Ankara in the 2018-2019 academic year, 11th-grade students studying in Anatolian high schools in Yenimahalle district, the sample is 180 students from three Anatolian high schools in Yenimahalle. In the study, a four-step test consisting of 15 questions about the direction of friction force was developed. The questions in the first stage of the test measure the conceptual information about friction force, ask whether the answer given to the first stage is confident in the second stage, the third stage discusses the reason for the answer given to the first stage, and at the fourth stage questions the state of being sure of the answer given to the third stage. The validity and reliability coefficients of the test were calculated with the“Cronbach alpha”technique. For the analysis of the test items, the coding of the correct answer and misconceptions was made. The reliability coefficient for the correct answer is 0.73; The reliability coefficient for misconception was examined for each stage and was found to be 0.74 for the first stage, 0.65 for the second stage, 0.63 for the third stage, 0.70 for the fourth stage. When the data are examined, the results in this study are similar to the results of the studies on this subject in the literature, and it was determined that students had misconceptions about the direction of the friction force.