Numerical analysis of ejector in a cooling system
Bir soğutma sistemindeki ejektörün sayısal analizi
- Tez No: 642988
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNÇ EREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde artan enerji tüketimine bağlı olarak fosil yakıt ve elektrik enerjisi sistemleri kullanmak yerine çevre dostu çözümler araştırılmaktadır. Bu nedenle, geleneksel soğutma sistemlerine alternatif olarak atık ısı veya yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak harici ısı kaynaklı bir ejektör soğutma çevrimi üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, harici ısı kaynaklı ejektör soğutma çevriminde kullanılan ejektörün sayısal modellemesinde iki farklı geometrik parametre için farklı soğutucu akışkanların performansı, seçilen çalışma koşulları altında değerlendirilmiştir. Sayısal çalışmalarda soğutucu akışkan olarak, kullanım dışı kalacak olan R1234a, Hidrofloroolefin grubundan ve düşük Küresel Isınma Potansiyeli değerine sahip R1234yf ve R1234ze(E) kullanılmıştır. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği yöntemi, ticari bir yazılım olan ANSYS Fluent program kullanılarak ejektörün sayısal modellemesi için kullanılmıştır. Soğutucu akışkanların termofiziksel özellikleri REFPROP v9.1 kullanılarak elde edilmiştir. Kullanılan soğutucu akışkana bağlı olarak, ejektörün her bir girişindeki kütlesel debileri ve ejektörün önemli bir performans kriteri olan kütlesel debiler oranı seçilen çalışma koşulları altında elde edilmiştir. Literatürden referans olarak seçilen ejektör geometrisi kullanılarak Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği analizleri aracılığıyla belirlenmiştir. Kütlesel debiler oranına ek olarak, ejektörün karışım bölümündeki akış yapıları, eksenel Mach Sayısı dağılımları, Mach Sayısı kontur grafikleri ve gölge grafiği kullanılarak detaylandırılmıştır. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle, literatürde daha önce yapılmış olan sayısal modelleme çalışmalarına katkıda bulunulması ve gelecekteki çalışmalarda daha gerçekçi performans iyileştirme değerlerinin elde edilmesine yön verilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, environmentally-friendly solutions are being investigated instead of using fossil fuel and electrical energy systems, depending on the increasing energy consumption. Therefore, many studies have been carried out on a heat-driven ejector refrigeration cycle using waste heat or renewable energy sources as an alternative to the conventional refrigeration cycle. In this thesis study, the performance of different refrigerants for two geometric parameters was evaluated under the selected operating condition in numerical modeling of the ejector used in the heat-driven ejector refrigeration cycle. In numerical analyses, R1234yf, and R1234ze(E) having low Global Warming Potential value from Hydrofluoroolefin, and R1234a which will be excluded due to the high Global Warming Potential value were used as the refrigerant. Computational Fluid Dynamics method is used for numerical modeling of the ejector by using ANSYS Fluent, a commercial software. In addition, the thermophysical properties of refrigerants were obtained using REFPROP v9.1 database. Entrainment ratio, one of the most important performance criteria for the ejector, was determined by Computational Fluid Dynamics analysis using the ejector geometry selected as a reference from the literature. In addition to the entrainment ratio, the flow structures were discussed in detail using axial Mach Number distributions, Mach Number contours, and shadowgraphs in the mixing section of the ejector. In this way, it will contribute to previous numerical modeling studies in the literature and guide future studies for more realistic performance improvement values.