Public policies on artificial intelligence: Comparison of the USA and China's ai public policies
Yapay zeka kamu politikaları: ABD ve Çin'in yapay zeka kamu politikalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 642989
  2. Yazar: HİLAL SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çoğunlukla bilim kurgu filmlerinde ve romanlarda işlenen bir konu olarak karşımıza çıkan yapay zeka geleceği ekonomik, sosyal, kültürel ve politik olarak çok yönlü olarak şekillendirecek, tüm dünya ülkelerinin gündemlerini dolduran bir çalışma alanıdır. Çoğu ülke, bu alanda başarılı olmanın, ülkeler arası güç dengelerini değiştireceğinin farkında olup yapay zekâ politikalarını oluşturup geliştirme çabası içerisindedir. Bu bağlamda çalışma, ülkelerin ulusal yapay zeka stratejilerini yayınlamaları ve bu süreç içerisinde yapmış oldukları yapay zeka kamu politikalarının ülkeler arasında ne gibi farklılıklar gösterdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu karşılaştırmayı yaparken, yapay zeka üzerine yaptıkları çalışmalar, başarılar ve yapay zeka kamu politikalarında büyük bir rekabet içerisinde olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin örnek ülkeler olarak seçilmiştir. Öncelikle, yapay zeka ve kamu politikaları üzerine kavramsal ve karşılaştırma çerçevesi çizilmiş, daha sonra iki ülke ayrı ayrı incelenerek karşılaştırma yapılmıştır. İki ülkenin yapay zeka politikasının değerlendirilip karşılaştırılmasında, tarihsel arka plan, kamu politikalarının belirlenmesinde etkili olan aktör ve faktörler, kamu politikalarında öncelikli alan ve sektörler, ekonomik hedef ve etkileri, yasal düzenlemeler, stratejik belgeler vb. gibi temel unsurlar dikkate alınmıştır. Bu bağlamda iki ülkenin yapay zekâ kamu politika süreci, politika süreç analiz modeli ile incelenerek kapsamlı bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu değerlendirmede, ABD ve Çin'in yapay zekâ kamu politikalarının karşılaştırılmasında, iki ülkenin en son güncelleştirilmiş ulusal yapay zekâ stratejik belgeleri MAXQDA 2020 programından faydalanılarak çift vaka analizi ile incelenmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda, yapay zeka konusunda çok daha güçlü bir geçmişe sahip olan ABD'nin, yapay zeka politikalarını aşağıdan yukarıya bir yaklaşımla, hedef kitlelerle ve hizmet sağlayıcılarla uygulama stratejisini benimsediği, Çin'in ise uzun bir yapay zeka araştırma geçmişine sahip olmamasına rağmen, daha merkeziyetçi ve yukarıdan aşağı yaklaşım benimseyerek politikalarını başarıyla uyguladığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence, which is mostly used in science fiction movies and novels, is a field of study that will shape the future economically, socially, culturally and politically in a multifaceted way and fill the agendas of all countries of the world. Most countries are aware that being successful in this area will change the balance of power between countries, and they are trying to form and develop their artificial intelligence policies In this context, the study aims to examine how countries publish their national artificial intelligence strategies and how the artificial intelligence public policies they have made in this process differ between countries. While making this comparison, the United States of America and China, which are in great competition in their studies, achievements, and artificial intelligence public policies, were chosen as sample countries. First, a conceptual and comparison framework on artificial intelligence and public policies was drawn, and then the two countries were examined separately, and a comparison was made. In evaluating and comparing the artificial intelligence policies of the both countries, basic elements such as historical background, actors and factors that are effective in determining public policies, priority areas and sectors in public policies, economic goals and effects, legal regulations and strategic documents were taken into consideration. In this context, the artificial intelligence public policy process of the two countries has been examined with a policy process analysis model and a comprehensive assessment has been made. In addition, in this evaluation, in the comparison of the artificial intelligence public policies of the USA and China, the latest updated national artificial intelligence strategic documents of the two countries were examined with double case analysis using the MAXQDA 2020 program As a result of the evaluation, the USA, which has a much stronger history in artificial intelligence, has adopted the strategy of implementing artificial intelligence policies with a bottom-up approach, target audiences and service providers, and although China does not have a long history of artificial intelligence research, it appears that it successfully implements its policies by adopting a centralist and top-down approach.