Registered female prostitution in the late ottoman empire (1876- 1909)
Son dönem Osmanlı İmparatorluğunda kayıtlı kadın fuhşu (1876-1909)
  1. Tez No: 642994
  2. Yazar: BURCU BELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tezin temel amacı II. Abdulhamid döneminde Osmanlı Devleti'ni fuhuş ile ilgili uygulamalar yapmaya götüren süreci takip etmektir. Bunun için emsal teşkil eden Avrupa'daki düzenlemeler incelenmiş böylece Osmanlı Devleti'nin modernleşme ve bürokratikleşmesi fuhuş meselesi üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Özellikle de salgın hastalıkların önüne geçilmez bir duruma geldiği noktada, Osmanlı Devleti istemese de fuhşu meşrulaştırmış ve artık cezalandırıcı değil, denetleyici bir pozisyon almıştır. Ayrıca bu tez, devletin fuhuş konusunda yerel güçlerle olan çatışmasına da yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation is to analyse the practice of prostitution in Ottoman Empire during the reign of Abdulhamid II. In this regard, the effects of the modernization and bureaucratization process of this certain era vis-a-vis the act of prostitution will be revealed under the light of relative precedent European regulations. Furthermore, a thorough study focusing on the dynamics of conflict between state authorities and local powers on the issue of prostitution will be presented. This study has shown that; although the initial reaction of the Ottoman Empire was reluctant, later the state had to legitimize the prostitution. Moreover, the study showed that this shifting role of the state from an executioner to a supervisor position was actually related to the inevitability of the spread of epidemic diseases.