Yeraltı sularında bulunabilen nitrat ve sülfatın denitrifikasyon membran-sülfidojenik yukarı akışlı kolon sıralı reaktör sisteminde giderimi
Reduction of nitrate by biogenic sulfide in denitrifying membrane – sulfidogenic up flow column reactor system
- Tez No: 642998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeraltı sularında bulunabilen nitrat başta mavi bebek hastalığı olmak üzere bir dizi sağlık sorununa sebep olmaktadır. Kükürt ya da tiyosülfat bazlı denitrifikasyon süreçleri ile nitrat giderimi sağlansa da bu sürecin sülfat üreten bir proses olması sistemin kullanımını sınırlamaktadır. Yeraltı sularında sülfat ayrıca, nitrat ile birlikte bulunabilmektedir. Bu tez çalışmasında yeraltı sularında bulunan sülfat ve nitratı uzaklaştırmak için sülfür bazlı ototrofik denitrifikasyon ve etanol bazlı sülfat indirgeme sıralı sistemi kullanıldı. Sülfidojenik reaktörde üretilen sülfür, denitrifikasyon sürecinde elektron kaynağı olarak kullanıldı. Sistem iki periyotta çalıştırılmış olup giriş nitrat konsantrasyonları 25 ile 100 mg/L arasında değiştirildi. Giriş sülfat ise çalışma boyunca 500 mg/L'de tutulmuş olup sülfat indirgeme süreci ile konsantrasyonu 385±166 mg/L seviyelerine kadar düşürüldü. Bu indirgeme süreci ile ortalama 34.4±30 mg/L sülfür ve 1032±139.4 mg/L alkalinite üretilmiştir. Tüm çalışma boyunca HRT 1 gün olup maksimum nitrat giderim oranı %75 olarak hesaplandı. Bu sayede geliştirilen konfigürasyon ile yeraltı sularında bulunabilen sülfatın sülfüre, üretilen sülfür ile de yine yeraltı sularında bulunabilen nitratın indirgenmesinin mümkün olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Nitrate, which can be found in groundwater, causes a number of health problems, especially blue baby disease. Although nitrate removal is provided by sulfur or thiosulfate-based denitrification processes, the fact that this process is a sulfate producing process which limits the use of these system. Also, sulfate can be found together with nitrate in groundwater. In this thesis study, sulfur based autotrophic denitrification and ethanol-based sulfate reduction sequential system was used to remove sulfate and nitrate in groundwater. The sulfur produced in the sulfidogenic reactor was used as an electron mediator in the denitrification process. The system was operated for two periods and the influent nitrate concentrations varied from 25 to 100 mg/L. The influent sulfate was kept at 500 mg/L throughout the study and the concentration was reduced to 385±166 mg/L by the sulfate reduction process. This reduction process produced an average of 34.4±30 mg/L sulfide and 1032±139.4 mg/L alkalinity. During the whole study, HRT was 1 day and the maximum nitrate removal rate was calculated as %75. Thus, it was shown that with the developed configuration, it is possible to reduce sulfate, which can be found in groundwater, to sulfur, and with the produced sulfur, nitrate, which can also be found in groundwater, to be reduced.