Türkçenin Irak Arapçası üzerindeki etkisi
The influence of Turkish language on Iraqi Arabic language
  1. Tez No: 643015
  2. Yazar: NUR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH HACIBEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarih boyunca farklı toplumlar arasında doğrudan veya dolaylı olarak gerçekleşen iletişimler, dil alanında da etkileşimlerin görülmesine yol açmıştır. Yüzyıllar boyunca çok geniş coğrafyada farklı halklarla iç içe yaşayan Türk dili de bunun doğal sonucu olarak, bu halkların dilinden etkilendiği gibi onları da etkilemiştir. Türkçenin en çok alış-verişte bulunduğu dillerden biri de Arapçadır. Türkçe, Irak Arapçası üzerinde en çok etkisi olan dillerden biridir. Bu çalışma Türkçenin Irak Arapçası Üzerindeki Etkisi konusunu ele almaktadır. Bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde, araştırmanın önemine ve amacına yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Irak hakkında bazı tarihi bilgilere yer verilmiş, bölgenin coğrafi ve beşerî özellikleri ele alınmıştır. Ayrıca Arapçanın durumu ve Irak Arapçası hakkında genel bilgilere yer verilmiş, Irak'ın başlıca üç lehçesi olan Bağdat, Musul ve Basra lehçelerinin bazı özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Irak Arapçasındaki Türkçe unsurlar üzerinde durulmuş, buna ilişkin bazı izahlar yapılmış ve konu örneklerle açıklanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, araştırmadaki elde edilen tespit ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history interactions between different societies has resulted in languages influencing each other in a direct or indirect way. The Turkish language, which is spoken by numerous societies in a vast geographical area, naturally, has been influenced by and has influenced other languages. One of the most interactive languages with the Turkish language is the Arabic language. The Turkish language is among the most influential languages on the Iraqi Arabic language. This study reviews the effects of the Turkish language on the Iraqi Arabic dialect. Consisting of a prologue, three sections and a conclusion, the prologue contains the scope and importance of this study. The first section includes historical and geographical information about Iraq and the Iraqi people. Moreovgn, it includes information about the state of the Arabic language and details on the Iraqi Arabic language, and reviews the most important Bagdhadi, Mosulian and Basrian Iraqi dialects. The second section discusses the effects of the Turkish language on the Iraqi Arabic language and provides samples for them. The conclusion includes the outcome and results of this study.