Irak Arapçası üzerinde Türk dilinin etkisi
The influance of the Turkish language on Iraq dialect
- Tez No: 504702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çeşitli dilbilim uzmanları, Irak'ta konuşulan Arapçanın kökeninde ve kurallarında fasih Arapçanın bulunduğunu belirtmektedir. Ancak Türkçenin Irak'ta konuşulan Arapça üzerindeki etkisi Arapçanın diğer lehçelerine oranla daha azdır. Bu etki çeşitli ayrı yaz meslek adları unvanlar, sıfatlar vs. üzerinde olmuş, fakat bunları pek çoğu şekil ve telaffuz değişikliklerine uğramıştır. Bu çalışma, Türkçenin Irak Arapçası üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Veri tespiti Irak'ta yayımlanmış çeşitli sözlüklerden, Irak kullanılan günlük konuşmalardan, atasözleri ve deyimlerden Türkçe kelimelerin belirlenmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte Irak Arapçasına geçen kelimenin anlamında ortaya çıkan farklılıklar tespit edilerek değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca, Irak ve Irak Arapçası hakkında tarihi bilgilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is about the influence of Turkish language on the Iraqi dialect. The experts of linguistics have seen and pointed out the origins of the Iraqi dialect and it's grammers are based on original Arabic. The Iraqi dialect has changed the meaning of many sentences and words from the original Arabic language that most people use, thus changed adjectives and verbs. The influence of the Turkish-Ottoman language on the Iraqi dialect, which is partly referred to the original Arabic language grammers, is less than that of the other languages influenced. Words related to origins professions, the names of things has changed. Adjectives used in the same way have also changed. The word that was used in the past has begun to be spoken later in another way as alternative for original.