Contact analysis for modified spur gears
Modifikasyon yapılmış düz dişliler için kontak analizi
  1. Tez No: 643018
  2. Yazar: BURAK OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dişliler özellikle kritik uygulamalarda yüksek hız ve yüksek güce maruz kalırlar. Bu yüksek güç dişlilerinin kontak gerilmesi, eğilme gerilmesi ve yorulma kaynaklı temel arıza durumlarına maruz kaldığı bilinmektedir. Bu tezde, seçilen dişli çiftlerinde kontak gerilmesi için yeni bir analitik metot geliştirilmiştir. Yeni analitik metot Weber Banaschek ve Sainsot metotları birleştirilerek sırasıyla dişli rijitliği ve gövde rijitliği için oluşturulmuştur. Yeni geliştirilen metottan elde edilen sonuçlar transmisyon programları (MASTA ve KISSsoft) ile karşılaştırılmıştır. İki analitik metodun birleştirilmesi, kesin sonuçların elde edildiğini göstermiştir. Analitik çözümlerin MASTA çözümlerinden ziyade, KISSsoft sonuçlarına daha yakın olduğu görülmüştür. Yeni metoda göre yapılan kontak gerilme hesapları ISO standardına yakın bulunmuş ve MASTA'nın sonlu elemanlar modülü ile karşılaştırılmıştır. Yeni analitik metottan elde edilen sonuçlar deneysel sonuçlara %96 yakınlıktadır. MASTA programı kontak basıncında KISSsoft çözümlerine göre yüksek sonuç verme eğilimindedir. Son olarak, AGMA 2001-C95 standardına göre yapılan hesaplamalar ISO 6336 standardına göre daha düşük güvenlik katsayısı vermiştir.
Özet (Çeviri)
Gears are subjected to high speed and high power especially in critical applications. It is known that these high power gears are mostly subjected to main failure modes due to contact stress, bending stress, and fatigue. In this thesis, a new analytical model is developed for contact stress in selected gear pairs. The new analytical method is built by combining the Weber Banaschek Method with the Sainsot Method for mesh stiffness and gear foundation stiffness, respectively. Results obtained from the newly developed method are compared to the results obtained from available transmission tools (MASTA and KISSsoft). Combination of these two analytical methods yielded accurate results. It is also seen that the analytical solutions are more close to KISSsoft results than the MASTA solutions. The contact stress calculations according to the new method resulted close to ISO standard and compared to the FEM module of MASTA. The results obtained from the new analytical method are close to experimental results by 96%. The MASTA Programme tends to give higher results on contact pressure compared to KISSsoft solutions. Finally, calculations according to AGMA 2001-C95 standard yielded in lower safety factors compared to the ISO 6336 standard.