Uluslararası rekabette en etkin kümenin endüstri 4.0 olgunluk seviyesinin belirlenmesi
Determination of industry 4.0 maturity level of the most effective cluster at international competition
- Tez No: 643028
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Dünya, yüzyıl önce yaşanan senaryodan çok farklı bir senaryonun içerisinde, çok farklı değişkenlerin olduğu, dengelerin sürekli değiştiği bir devinim halindedir. Bölgesel hareketlilik ve dalgalanma yerini pandemiden kaynaklı küresel durgunluğa ve bilinmezliğe bırakırken en çok etkilenen kesim ekonominin yapı taşı olan işletmelerdir. Firmalar, sürdürülebilir şekilde güçlü olmanın yollarını küresel ekonominin ürün, sermaye ve bilgi akışına bırakarak bulmaya çalışırken gelinen noktada ayakta kalmak için ticari, iş gücü ve finansal entegrasyona muhtaç olmuşlardır. Bu kaostan kurtulmanın ve ayakta kalma stratejisinin yeni adı“kümelenme”dir. Güçlü bir tümevarım mantığı ile firmalar ve destek kuruluşları birleşerek daha güçlü yapılar oluşturmakta, tek başlarına söz sahibi olamadıkları uluslararası pazarlarda kümelenme organizasyonları sayesinde daha güçlü şekilde yer almaktadırlar. Başka bir deyişle firmalar birleşerek içe dönük yerel kümeleri, kümeler yaptıkları hazırlıklar ve ağ çalışmaları ile uluslararasılaşmış dışa dönük global kümeleri oluşturmaktadır. Bu güçlü yapının katalizörü teknolojidir. Uluslararasılaşmış kümeler üretimden lojistiğe, iletişimden, satışa kadar tüm süreçlerde dijital dönüşüm felsefesini benimseyerek, Endüstri 4.0 stratejisini uygulayarak başarıya ulaşabilirler. Endüstri 4.0 sadece sistemleri değil, insanları ve yaşam tarzlarını da değiştirecektir. Başka bir deyişle dijital dönüşüm ekosisteminde bulunan her nesneyi başkalaştırma yeteneğine sahip bilinmezlikleriyle birlikte yeni çağın habercisidir. Çalışmada Türkiye'deki 356 küme detaylı şekilde incelenmiş, karar verme teknikleri kullanılarak küme olmayı başarmış ve uluslararasılaşmış en uygun küme seçilmiş, bu kümenin Endüstri 4.0'a uyumluluğu 6 ana kritere ve 18 alt kritere sahip Impuls Olgunluk Modeli ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme kapsamında belirlenen uluslararasılaşmış kümenin Endüstri 4.0'a uygunluğu için mevcut durumu, uyum sürecindeki eksikleri ve dijital dönüşümü tamamlayabilmek adına yapılması gerekenler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The world is in a state of motion, in which there are many different variables and the balances are constantly changing, in a scenario very different from the scenario that occurred a century ago. While regional variability and fluctuation have been replaced by global stagnation and uncertainty caused by pandemic, the most affected are the companies that are the building blocks of the economy. While companies tried to find ways to be sustainably strong by leaving for the global economy to the flow of products, capital and information, the point reached was that they needed commercial, labor, and financial integration to survive. The new name of this survival strategy is called“clustering”Firms and support organizations combine with a strong induction logic to create stronger structures and take a stronger place in international markets, thanks to cluster organizations. The catalyst for this powerful structure is technology. Globalized clusters adapt to digital transformation and apply industry 4.0 strategy from production to logistics and from communication to the sales. Industry 4.0 will not only change the systems also will change people and their lifestyles. in other words, digital transformation is the messenger that it has the ability to transform each object in its ecosystems with obscurity. In this study, 356 clusters in Turkey were examined in detail, the most suitable cluster which is successfully clustered and Globalized is chosen by using decision-making techniques and this cluster evaluated with an“impulse maturity model”which has 6 main criterias and 18 sub-criterias. During the evaluation of the globalized cluster , it is determined within the scope of this assessment of the Industry 4.0; the current situation of the globalized cluster, the deficiencies in the adaptation process, and the items to be done to complete digital transformation.