Güzel sanatlar liseleri gitar dersi öğretim programının ve 9. sınıf ders kitabının incelenmesi
The analysis of secondary education fine arts high school instrument training guitar coursebook for 9th graders
  1. Tez No: 643041
  2. Yazar: NUR HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Liseleri Gitar Eğitimi Öğretim Programının ve 9. Sınıf Ders Kitabının öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi ve kitabın niteliğinin tespit edilmesidir. Araştırmada veriler, Çalgı Eğitimi Gitar dersi öğretim programında yer alan başlıklar ve 9. Sınıf Çalgı Eğitimi Gitar ders kitabında yer alan tüm öğrenme alanları ile ilgili hedefler temel alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ülkemizde bulunan 14 GSL ve bu liselerde görev yapan 15 ders öğretmeni oluşturmaktadır. Söz konusu anket üç bölümden ve 52 sorudan oluşturulmuştur. Araştırmada verilerin çözümlenmesi için SPSS 23 istatistik yazılımından yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri kullanılmış ve istatistiksel analizler tablolaştırılmış ve her tablo için gerekli açıklamalar ve yorumlar yapılmıştır. Araştırmada Çalgı Eğitimi Gitar dersi 9. sınıf dersine giren öğretmenlerin öğretim programında bulunan genel amaçları, hedeflediği becerileri, öğrenme-öğretme yaklaşımını, ölçme ve değerlendirme yöntemlerini genellikle büyük ölçüde ve programın uygulanmasına ilişkin açıklamaları tamamen sağladıkları; ders kitabında yer alan Gitarda Genel Çalma Tekniğinin tamamen, Gitar Çalmayı Öğrenmeye Giriş, Çok Sesli Çalmaya Giriş, Çok Sesli Çalma Uygulamaları ve Genel Çalma Tekniğinin Uygulamalarını büyük ölçüde, Makamsal Çalma Uygulamalarını ise kısmen yeterli buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the Fine Arts High School Instrument Training Guitar Coursebook for 9th Graders in accordance with teachers' views and determine its quality. The data in the study have been collected through the survey developed by the researcher and based on the topics in Instrument Training Guitar Lesson Syllabus and the objectives related to all learning domains in Instrument Training Guitar Coursebook for 9th Graders. The sample of the study is made up of 14 Fine Arts High Schools in our country and 15 teachers working at these high schools. The survey mentioned consists of three sections and 52 questions. SPSS 23 Statistics Packaged Program has been used for the analysis of data. The techniques of descriptive statistics have been used for the analysis of data, the statistical analyses have been tabulated, and necessary explanations and interpretations have been made for each table. In the study, it has been concluded that teachers teaching 9th Graders of Instrument Training Guitar Lesson generally achieve the main objectives in the syllabus, skills aimed at, approach of teaching-learning and methods of evaluation and assessment to a great extent; fully the explanations related to the implementation of the syllabus. They think that the technique of common playing of the guitar in the coursebook is completely adequate; the introduction to learning how to play the guitar, the introduction to polyphonic playing and the practices of the technique of common playing are adequate to a great extent. They find the practices of maqam playing partly adequate.