Kurumsal hafıza ve örgütsel öğrenmenin kurum kültürü aracılığıyla firma performansı üzerindeki etkisi
The effect of corporate memory and organizational learning on the firm performance through corporate culture
  1. Tez No: 643042
  2. Yazar: POLATHAN KÜSBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Günümüzde işletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmesi için gerekli olan kurumsal hafıza, örgütsel öğrenme ve kurumsal kültür kavramları örgütler için vazgeçilmez unsur olmakta ve başarının anahtarı olarak görülmektedir. Araştırmanın temel amacı, kurumsal hafıza ve örgütsel öğrenmenin kurum kültürü aracılığıyla, firma performansını ne derece ve ne yönde etkilediğinin belirlenmesidir. Bu araştırma modeli çerçevesinde bağımsız değişkenlerimiz olan kurumsal hafıza ve örgütsel öğrenme alt boyutları ile bağımlı değişkenimiz olan firma performansının alt boyutlarının birbirleri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında, değişkenler arası ilişkilerde kurum kültürünün aracılık rolü sorgulanmıştır. Araştırma İstanbul'da faaliyet gösteren Bilişim ve Teknoloji firmaları üzerinde kapsamlı bir araştırma ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi seçilmiş, ölçeklerde 7'li likert tipi ifadeler kullanılmıştır. Araştırma modelinde sunulan hipotezler Marmara Bölgesinde bulunan Bilişim ve Teknoloji firmalarından toplanan toplam 635 adet anket SPSS veri işleme istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler çerçevesinde kurum kültürü, örgütsel öğrenme ve kurumsal hafızanın firma performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte kurumsal hafıza ve örgütsel öğrenmenin firma performansı üzerindeki etkisinde kurum kültürünün aracılık rolünün kısmi etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the concepts of corporate memory, organizational learning and corporate culture, which are necessary for businesses to survive, are indispensable elements for organizations and they are seen as the key to success. The main objective of this research is to determine the extent and direction in which corporate memory and organizational learning affect firm performance through corporate culture. Within the framework of this research model, the relationship between the sub-dimensions of corporate memory and organizational learning, which are our independent variables, and the sub-dimensions of firm performance, which is our dependent variable, were examined. In addition, the role of corporate culture as an intermediary in the relations between variables was questioned in the scope of the research. The research was carried out with comprehensive research on IT and Technology companies operating in Istanbul. The questionnaire method was chosen as the data collection method, and 7-point Likert-type expressions were used in the scales. 635 IT and Technology Companies in the Marmara region participated in the study. The hypotheses in the research model were analyzed using SPSS data processing statistics programs. Within the framework of the analyzes, it was determined that corporate culture, organizational learning and corporate memory have a significant effect on firm performance. However, it was determined that the mediation role of corporate culture has a partial effect on the effect of corporate memory and organizational learning on firm performance.