Bir ağırlıklı bazı toplamsal kodlar
Some one weight additive codes
  1. Tez No: 643067
  2. Yazar: VEYSEL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BASRİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde öncelikle bir-ağırlıklı Z2Z4-toplamsal kodlar ve Z2Z2[u]-lineer kodlar derlenmiştir.Daha sonra, relatif iki-ağırlıklı Z2Z4-toplamsal kodlar araştırılımıştır. Ayrıca, relatif iki- ağırlıklı Z2Z2[u]-lineer kodlar çalışılmıştır.İki-uzaklıklı bir Z2Z2[u]-lineer kodun Gray görüntüsününde iki-uzaklıklı bir ikili lineer kod olduğu ve ikili kısmı aşikar olmayan bir relatif iki-ağırlıklı Z2Z2[u]-lineer kodun Gray görüntüsününde bir relatif iki-ağırlıklı ikili lineer kod olduğu gösterilmiştir. Son olarak Z2Z2[u]-lineer kodların cebirsel yapıları tarif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly one-weight Z2Z4-additive codes and Z2Z2[u]-linear codes are complied.Then relative two-weight Z2Z4-additive codes are investigated. Also, relative two-weight Z2Z2[u]-linear codes are studied. It is shown that the Gray image of a two-distance Z2Z2[u]-linear code is a binary two-distance code and that the Gray image of a relative two-weight Z2Z2[u]-linear code, with nontrivial binary part, is a linear binary relative two-weight code.Finally, the structure of relative two-weight Z2Z2[u]-linear codes are described.