Sentrofenoksinin ilaç örneklerinde duyarlı bir şekilde saptanması için yeni bir voltametrik yöntemin geliştirilmesi
Development of a novel voltammetric method for the sensitive determination of centrophenoxine in pharmaceuticals
  1. Tez No: 643068
  2. Yazar: FATMA ÖTÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada sentrofenoksin ilacının saptanması için bor katkılı elmas elektrotları karbon nanotüp ile modifiye edilmiştir. Elde edilen modifiye elektrotlar sentrofenoksin molekülünün yükseltgenmesine önemli oranda katalitik bir etki göstermiştir. Ayrıca, sentrofenoksin molekülüne ait sinyalin akım miktarında da artış meydana gelmiştir. Önerilen elektrot ile askorbik asit, dopamin varlığında sentrofenoksin molekülü seçimli olarak saptanmıştır. Dönüşümlü voltametri ile yapılan kalibrasyon çalışmasında, akım-konsantrasyon ilişkisinin 2.0x10-7 M ile 1.8x10-5 M aralığında doğrusal olduğu belirlenmiştir. sentrofenoksin için saptama sınırı 9.95x10-7 M olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, BDDE electrodes were modified with carbon nanotubes for the determination of centrophenoxine. The modified electrodes obtained exhibited high catalytic activity towards the oxidation of centrophenoxine. Also, a remarkable increase in peak current for centrophenoxine was observed. The proposed electrode was applied for the selective determination of centrophenoxine in the presence of AA, DA. The peak current was linear with centrophenoxine in the range from 2.0x10-7 M to 1.8x 10-5 M by cyclic voltammetry. The detection limit was 9.95x10-7 M for centrophenoxine.