Political evolution in Niger: Multi-multiparty system misdeeds on democracy
Nijer'de siyasi gelişmeler: Çoklu çok partili sistemin demokrasiye zararları
  1. Tez No: 643086
  2. Yazar: ABDALLAH BOUREIMA GAZIBO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Nijer'deki siyasal devrime ama özellikle çok partili sistemin demokrasideki olası zararlarına odaklanır. Bir yandan Nijer'de çok partili sistemin nasıl kurulduğu, diğer yandan çok partili sistemin nasıl geliştiğini ve karşılaştığı zorlukları anlamaya odaklıdır.Çok partili siyaseti tanıtan Egemen Ulusal Konferansı'ndan beri (1991) ortaya çıkan aşırı sayıdaki siyasal partiyi tanımlamak için kullanılan çoklu-çok partili sistem kavramı ortaya koyulmuştur. Bu çalışma, çok partili sistemin gelişinden 2016'daki son demokratik seçimlere kadarki dönemdeki siyasal partilerin analizi yoluyla çok partili sistemin kötü yönetime nasıl katkıda bulunduğunun belirlenmesi hakkındadır. Siyasal partilerin çalışılması literatür, medya ve teoriler aracılığıyla“olan”ile“olması gereken”in karşılaştırılması fırsatını verecektir. Siyasal partinin özüne tamamen aykırı olan bariz ideoloji yokluğunun, siyasal aktörler tarafından ortaya koyulan kişisel çıkarları onaylayan ve karmaşa yaratan siyasal oyunları besleyen tesadüfi koalisyonun ama özellikle de hükümetin kurulmasında hatta daha öncesindeki yüksek sayıya istinaden ortaya çıkan zorlukların ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm araştırmanın bilimsel yönüyle ilgili detaylarla birlikte konuya giriştir. İkinci bölüm çalışmayla ilgili iki kavram olan demokrasi ve çok parti hakkındaki teorik çerçeve ilgilidir. Üçüncü bölüm demokraside çok partili sistemin zararları üzerinedir. Dördüncü bölüm Nijer'in bağımsızlıktan 2016'ya kadarki siyasi dönüşümü üzerinedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the political evolution in Niger but especially on the possible misdeeds of multiparty system on democracy. It is about understanding how Niger arrived at multiparty on the one hand and how multiparty has evolved and challenges it is facing on the other. It puts forward the concept of multi-multiparty system, which is the excessive number of political parties that emerged since the National Sovereign Conference (1991) that allowed the introduction of multi-party politics. It is on determining how multiparty contributed to bad governance through the analysis of the political parties from the advent of multiparty until the last democratic elections of 2016. The study of political parties gives the opportunity to compare“what is”to“what should be”through the analysis of the literature, media and theories. It seeks to demonstrate the apparent lack of ideology that is totally contrary to the very essence of the political party, the fortuitous coalition that feeds the political games creating confusion and confirming the personal interest put forward by political actors, but especially the difficulties that could arise regarding to their high number in the constitution of a government and even before. It is divided into four parts. The first part is an introduction to the subject with details on the scientific aspect of the research. The second part deals with the theoretical aspect of two concepts, namely democracy and multiparty. In the third part, it tries to check the possible misdeeds of the multiparty system on democracy. The fourth part focuses on the political evolution of Niger from independence until 2016.