Ortaokul öğrencilerinin matematik öz yeterlik algıları ile matematik problemi oluşturma tutumlarının incelenmesi
Investigation of middle school students' math self efficacy perceptions and math problem posing attitudes
- Tez No: 643092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSES TİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaokul öğrencilerinin matematik öz yeterlik algıları ile matematik problemi oluşturma tutumlarını incelemektir. Nicel araştırmanın benimsendiği bu çalışmada ilişkisel tarama desenine uygun bir model kullanılmıştır. Bu araştırmada örneklemi, 2019-2020 Eğitim–Öğretim yılında Muğla İl'ine bağlı Fethiye İlçesindeki MEB'e bağlı ortaokullarda 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim görmekte olan toplam 990 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' ve Umay (2001) tarafından geliştirilen ''Matematik Öz yeterlik Algısı Ölçeği" ile Katrancı ve Şengül (2019) tarafından ortaokul öğrencileri için geliştirilen ''Matematik Problemi Oluşturma Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Veriler toplandıktan sonra SPSS 22 paket programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Nicel araştırma yöntemi ile elde edilen verilerin analizinde Frekans, Yüzde, Bağımsız Örneklemler t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc Testleri (Scheffe ve Dunnett's C), Korelasyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, ortaokul öğrencilerinin matematik öz yeterlik algıları ile matematik problemi oluşturma tutumlarının orta düzeyin üzerinde olduğu saptanmıştır. Ortaokul öğrencilerinin matematik öz yeterlik algıları cinsiyete göre matematik benlik algısı alt boyutunda değişiklik göstermişken, matematik konularında davranışlarındaki farkındalık, matematiği yaşam becerilerine dönüştürebilmek alt boyutlarında ve ölçeğin tamamında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bunun yanında öğrencilerin matematik problemi oluşturma tutumları cinsiyete göre önemsiz görme, kendine güven alt boyutlarında ve ölçeğin tamamında değişiklik göstermişken hoşlanmama alt boyutunda farklılık göstermemiştir. Öğrencilerin matematik öz yeterlik algıları okul dışı ders alma durumuna göre farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte problem oluşturma tutumları okul dışı ders alma durumuna göre hoşlanmama, önemsiz görme alt boyutlarında ve ölçeğin tamamında değişiklik göstermezken, kendine güven alt boyutunda anlamlı bir farklılık göstermiştir. Araştırmada 5. ve 6. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin matematik öz yeterlik algıları ve matematik problemi oluşturma tutumlarının 7. ve 8. sınıflardaki öğrencilerden anlamlı seviyede daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Son olarak ortaokul öğrencilerinin matematik öz yeterlik algıları ile matematik problemi oluşturma tutumları toplam puanları arasında orta düzeyde pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study is to investigate middle school students' math self efficacy perceptions and math problem posing attitudes. The current study adopting qualitative research approach employed a model suitable for the relational survey design. The sample of the current study is comprised of 900 5th, 6th, 7th and 8th grade students attending state middle schools in the Fethiye province of the city of Muğla in the 2019-2020 school year. In the current study, a personal information form developed by the researcher, the“Math Self Efficacy Perception Scale”developed by Umay (2001) and the“Math Problem Posing Attitude Scale”developed by Katrancı and Şengül for middle school students were used to collect data. The collected data were analyzed by using SPSS 22 program package. In the analysis of the data collected by means of quantitative research method, frequencies, percentages, independent samples t-test and one-way variance analysis (ANOVA), post-hoc tests (Scheffe and Dunnett's C) and correlation analysis were used. According to the findings obtained from the analyses, the middle school students' math self efficacy perceptions and math problem posing attitudes are higher than the medium level. While the middle school students' math self efficacy perceptions were found to be varying significantly depending on gender in the sub-dimension of math self-perception, they were found to be not varying significantly depending on gender in the whole scale and in the sub-dimensions of awareness of behaviours in math subjects and converting math into life skills. On the other hand, while the students' math problem posing attitudes were found to be varying significantly depending on gender in the sub-dimensions of not considering important and self-confidence and in the whole scale, they were found to be not varying significantly depending on gender in the sub-dimension of disliking. The students' math self-efficacy perceptions were found to be not varying significantly depending on taking classes outside the school. In addition, scale, they were found to be varying significantly depending on taking classes outside the school in the sub-dimension while the students' math problem posing attitudes were found to be not varying significantly depending on taking classes outside the school in the sub-dimensions of disliking, not considering important and in the whole scale, they were found to be varying significantly depending on taking classes outside the school in the sub-dimension of self-confidence. In the current study, the math self efficacy perceptions and math problem posing attitudes of the 5th and 6th grade students were found to be significantly higher than those of the 7th and 8th grade students. Finally, a positive, medium and significant correlation was found between the middle school students' math self efficacy perceptions and math problem posing attitudes.