Borsa İstanbul'da işlem gören üretim işletmelerinin kârlılık türlerine etki eden faktörler üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on the factors affecting the profitability types of manufacturing companies traded in Borsa Istanbul
- Tez No: 643096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı Borsa İstanbul'da işlem gören üretim sanayi işletmelerinin kârlılık değişkenlerini (brüt kâr, faiz amortisman ve vergi kârı ile net kâr) etkileyen faktörleri incelemek ve bu faktörlerin etki düzeylerini belirlemektir. Bu amaçla; 172 üretim işletmesinin, 2005-2018 dönemleri arası finansal tablo ve faaliyet raporları verilerinden faydalanılarak, finansal oran değerleri ve finansal olmayan faktörleri panel veri regresyon yönteminin sabit etkiler modeli kullanılarak incelenmiştir. Bir başka ifade ile panel veri regresyon analizi yardımıyla işletmelerin kârlılıkları (brüt kâr, FAVÖK, net kâr) ile likidite oranları, finansal yapı oranları, faaliyet etkinliği oranları, kârlılık oranları, borsa performans oranları, büyüme oranları, Altman Z-Skor gibi finansal göstergelerle ve denetimin 4 büyük ofis tarafından yapılmış olması, denetim görüşleri, denetçi cinsiyeti gibi finansal olmayan faktörlerle ilişkisi analiz edilmiştir. İşletmelerin kârlılık oranlarına etkili en önemli oranların likidite oranları, Altman Z-Skor, kaldıraç oranı, denetimin 4 büyük ofis tarafından yapılmış olması, maddi duran varlık devir hızı, aktif kârlılığı, olduğu tespit edilmiştir. Kârlılık üzerinde diğer etkili oranların ise, alacak devir hızı, maddi olmayan duran varlık devir hızı, faiz karşılama gücü olduğu belirlenmiştir. Faaliyetlerden nakit akış, denetçi cinsiyeti, olumlu denetim görüşü ve hisse başına kazanç piyasa değerinin defter değerine oranı da kârlılığı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Varlık büyüme oranının ise kârlılığa etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to examine the factors affecting the profitability variables (gross profit, EBITDA and net profit) of the manufacturing industry enterprises traded in Borsa Istanbul and to determine the effect levels of these factors. For this purpose; Financial ratio values and non-financial factors were analyzed by using the fixed effects model of the panel data regression method by utilizing the data of the financial statements and activity reports between the years of 2005-2018. In other words, with the help of panel data regression analysis, profitability (gross profit, EBITDA, net profit) and liquidity ratios, financial structure ratios, activity efficiency ratios, profitability ratios, stock market performance ratios, growth ratios, Altman Z-Score and The relationship of the audit to the non-financial factors such as the fact that the audit was carried out by 4 large offices, audit opinions, and the gender of the auditor was analyzed. It has been determined that the most important rates affecting the profitability ratios of the enterprises are liquidity ratios, Altman ZScore, leverage ratio, auditing Big 4 offices, tangible fixed asset turnover, asset profitability. It is determined that other effective rates on profitability are the rate of receivable turnover, intangible asset turnover, interest power. Cash flow from activities, auditor gender, positive audit opinion and the ratio of earnings per share to market value are also among the factors affecting profitability. Asset growth rate has no effect on profitability.