İzole koroner arter bypass greft yapılan hastalarda preoperatif statin kullanımının ventriküler fibrilasyon sıklığı ve C-reaktif protein seviyesi üzerine etkileri
The effects of the use of preoperative statin on the frequency of ventricular fibrillation and C-reactive protein level in patients with isolated coronary artery bypass graft
  1. Tez No: 643130
  2. Yazar: TUFAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda kros klemp kaldırılması sonrası ventriküler fibrilasyon gelişimi oldukça yaygındır. Aynı zamanda postoperatif aritmiler inflamasyonla da ilişkilidir. Bu durum mortalite ve morbiditeye negatif yönde etki etmektedir. Bu prospektif çalışmanın amacı elektif koroner arter bypass greft operasyonu uygulanacak hastalarda preoperatif dönemde statin kullananan ve kullanmayan hastalarda statinlerin antiinflamatuar etkisi ve kros klemp kaldırılması sonrası görülen ventriküler fibrilasyon sıklığı ile defibrilasyon sayısı üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çift kör, prospektif kontrollü çalışmada, elektif koroner arter bypass greft operasyonu planlanan 104 hasta iki gruba ayrılmıştır: statin grubu (grup S, n=50) ve non-statin grubu (grup N, n=54). Grup S hastaları elektif CABG öncesinde ilaç başlangıç zamanına bakılmaksızın atorvastatin kullandılar, grup N hastaları ise operasyon öncesinde hiç statin kullanmamış olan hastalardı. Primer değişkenler kros klemp kaldırılması sonrası görülen fibrilasyon sıklığı, ventriküler fibrilasyonu sonlandırmak için uygulanan elektriksel defibrilasyon sayısı, postoperatif 2 ve 7. günde bakılan CRP düzeyleri idi. Bulgular: Ventriküler fibrilasyon sıklığı grup S'de grup N ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu. Postoperatif CRP düzeylerindeki artış grup N'de grup S'e göre anlamlı derecede yüksek saptandı. Sonuç: Koroner arter bypass greft cerrahisi uygulanacak olan hastalarda preoperatif dönemde statin kullanımının mortalite ve morbiditeyi arttıran aritmilerin önlenmesi, gereken defibrilasyon sayısını azaltılması ve antiinflamatuar etkisi gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Aim: The development of ventricular fibrillation after cross-clamp removal is quite common in patients undergoing open heart surgery. At the same time, postoperative arrhythmias are associated with inflammation. This situation has a negative impact on morbidity and mortality. The aim of this prospective study was to compare the effects of statin on the anti-inflammatory effect of the patients who were and did not use statin in the preoperative period, on the antiinflammatory effect of the statin and the frequency of defibrillation seen after cross-clamp removal. Materials and Methods: In this double-blind, prospective controlled study, 104 patients scheduled for elective coronary artery bypass graft operation and divided into two groups: statin group (group S, n = 50) and non-statin group (group N, n = 54). Group S patients used atorvastatin prior to elective CABG regardless of drug start time, while group N patients had never used statins before surgery. The primary variables were the frequency of fibrillation after cross-clamp removal, the number of electrical defibrillation applied to terminate ventricular fibrillation, and the CRP levels at postoperative day 2 and 7. Results: The frequency of ventricular fibrillation was significantly higher in group S compared to group N. The increase in postoperative CRP levels was found to be significantly higher in group N than in group S. Conclusion: In patients who will undergo coronary artery bypass graft surgery, the use of statin in the preoperative period has been shown to prevent arrhythmias that increase mortality and morbidity, reduce the number of defibrillation required, and anti-inflammatory effects