The role of fairness and relationship quality in developing relational behavior for competitive advantage
Rekabet avantajı için işbirliği davranışı geliştirmede hakkaniyet ve ilişki kalitesinin rolü
  1. Tez No: 643171
  2. Yazar: ZAFER KAMİL BERKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAMİ KARACA, DOÇ. DR. BURCU RODOPMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Global ekonomide etkin rekabetçi olabilmek için, herhangi bir ağda güvenilir bir iş ortağı olmak gerekir. Bu güçlü önerme pazarlama kanalı ortaklıklarının özünü oluşturuyor. İşbirliği davranışları pazar hamlelerinin başarısında belirleyici bir rol oynarlar, bu bakımdan pazarlama kanallarında iyi bir iş ortaklığını tanımlayan önemli değişkenler arasındadır. Hakkaniyet ve ilişki kalitesi işbirliği davranışlarını nasıl etkiler? Bu çalışma, pazarlama firması, bölgesel münhasır bayii ve satış noktalarını içeren bir ortamda, bu soruların cevabını vermeyi hedefliyor. Araştırmanın verileri dörtyüz satış noktasından yüzyüze anket yöntemi ile toplandı. Pazarlama kanallarındaki öncel araştırmalar daha çok hakkaniyetin işbirliği davranışları ve ilişki kalitesi unsurları üzerine olan etkileri hakkında. Bu çalışma ilişki kalitesinin bir bütün olarak aracı değişkenliğini de ortaya koymayı hedefliyor. Çalışmanın firma bayii ikilisini satış noktası gözünden değerlendiren kurgusu da, genellikle firma ve bayii arasındaki ilişkiler üzerine yoğunlaşan çalışmalardan farklılaşma sağlıyor. Ölçekler uluslararası yazından faydalanarak araştırmanın ortamı için geliştirilmiş; güvenirlik ve geçerlilikleri test edilmiştir. Araştırmanın bulgularını analiz etmek için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Çalışma ilişki kalitesinin, hakkaniyet ve işbirliği davranışları arasındaki aracı etkisini araştırma verileri için ortaya koymuştur. Ayrıca, değişkenlerin etki mekanizmasının firma ve bayii için ne yönden farklılaştığını ortaya koyarak, bu ikilinin birbirlerini etkin tamamlamaları açısından önemli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
To be an effective global competitor requires to be a trusted cooperator in some network. This argument defines the essence of marketing channel partnerships. Relational behaviors have a conclusive effect in the success of marketing initiatives; hence, they are amongst the variables that set apart a good partnership. How do fairness and relationship quality effect relational behaviors? This study aims to answer these questions for a channel setting that comprises the marketing firm, its exclusive distributor and the retailers. Research data was gathered from four hundred independent retailers by using face to face interviewing technique. Prior research mostly studied the effects of fairness on relational behaviors and on relationship quality dimensions. This study aims to explore the mediating role of relationship quality for the firm and distributor dyad. The design also sets the study apart as it observes the firm-distributor dyad from the retailers' perspective as opposed to prominent exploration of the firm-distributor relationships. Scales were developed from the existing literature, adopted for the research context, tested for reliability and validity. Structural equation modeling was used to test the research data. The study establishes the mediating role of the relationship quality for the effect of fairness on relational behaviors. It also provides valuable insight on how to be a complementary member in the firm-distributor dyad as it explores how effects of fairness and relationship quality on retailer behavior differentiate for the firm and the distributor.