Marka renklerinin tüketici davranışları bağlamında incelenmesi
The analysis of color of brands in the context of consumer behaviour
- Tez No: 643243
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN NAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Reklamcılık, Advertising
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Renk, insanların düşüncelerini etkileyen güçlü bir iletişim yöntemidir. Sosyo-kültürel etkenler ve rengin psikolojik etkisi kişilerin renk zevklerini oluşturmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte renk tüketim sürecinde daha önemli bir konuma gelmiş, algıları ve satın alma davranışlarına etki etmeye başlamıştır. Bu sebeple markalar hedef kitlelerini etkileyebilmek için kimliklerindeki görsel öğeleri öne çıkararak tanınırlıklarını renk üzerinden artırmaya çalışmaktadırlar. Bu sebeple rengin kazandığı yeni anlamlarla birlikte tüketiciyi etkileyecek tasarımlar ön plana çıkmış ve bu tasarımlara sahip olan ürünlerin alıcısı artmıştır. Baudrillard'ın gösterge, değiş tokuş, moda ve simülasyon kavramları tüketimin renk kavramı üzerinden açıklanmasını sağlamaktadır. Baudrillard tüketilen nesnelerin tüketim objesi olması dışında kültürel ve sosyal değerleri olduğunu, sadece bir nesne satın alınmamakta o nesnenin temsil ettiği özellikler de satın alınmaktadır. Bu da postmodern dönemin en önemli özelliklerinden birisinin nesneye yüklenen değer olduğu görülmektedir. Rengin, Baudrillard'ın kavramlarının tüketim sürecinde hem bir gösterge hem de modayı şekillendiren önemli bir unsur olduğu görülmektedir. Bu çalışmada marka renklerinin tüketici davranışlarına olan etkisi kültürel ve demografik olarak incelenmiştir. Tüketim kültürünün tarihsel süreç içinde nasıl geliştiğini ve marka renklerinin bu gelişime olan etkileri araştırılmıştır. Küresel bir çerçeveye sahip olan tüketici davranışlarına etki eden renge dair yaklaşımlar değerlendirilirken, marka renklerinin yapılan seçimlere olan etkisini, örneklem olarak seçilen tüketici grubun tercihleri öğrenmek için derinlemesine görüşmelerin yapıldığı nitel bir analiz yöntemiyle anlaşılmaya çalışılmıştır. Görüşmeler 8 kadın 8 erkek ile yapılmıştır. Veriler kartopu örneklem yöntemi ile toplanmış, betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Color is a powerful communication method that influences people's behaviour. Socio-cultural factors and the psychological effect of color create the color tastes of people. With the development of technology, color has become more important in the consumption process. It، has started to affect perceptions and purchasing behaviors. For this reason, brands try to increase their recognition by emphasizing the visual elements in their identities in order to influence their target audience. With the new meanings of color, designs are come forward in consuming society and took buyers interest. Baudrillard's concepts of consuming, change-value term, fashion and simulation enable consumption to be explained through the concept of color. Baudrillard explains that consumption has cultural and social values other than being objects of consumption only. Consumers don't only buy an object, but also sell the features represented by that object. It is seen that one of the most important features of the postmodern period is the value attributed to the object. Baudrillard's terms are indicated color in both an indicator and an important element shaping fashion in the consumption process. In this study, the effect of brand colors on consumer behavior was examined culturally and demographically. It was studied how the consumption culture developed in the historical process and the effects of brand colors on this development. While evaluating the approaches to color affecting consumer behavior with a global framework, the effect of brand colors on the choices made was tried to be understood. It was examined in a qualitative analysis method in which in-depth interviews were made to learn the preferences of the consumer group selected as a sample. Interviews were conducted with 8 women and 8 men. The data were collected by snowball sampling method and analyzed by descriptive analysis method.