Gıda ambalajlarının incelenmesi ve sürdürülebilir kâğıt esaslı ambalaj tasarımları
Analysis of food packaging and sustainable paper-based packaging designs
- Tez No: 922736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TARLAKAZAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, geri dönüşüm bilinci ve hazır gıda ambalaj tasarımlarına yönelik analizler sonucunda, mevcut ambalaj tasarımlarının sürdürülebilirlik odaklı geliştirilmesini amaçlamaktadır. Üniversite öğrencilerinin algı, duygu ve deneyimleri, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji kullanılarak incelenmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme teknikleriyle toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular,“Ürün Ambalajı Özellikleri”ve“Geri Dönüşüm Özellikleri”olarak iki ana tema etrafında toplanmıştır. Katılımcılar, ambalaj kalitesi, görsel unsurlar, tipografi tercihleri, geri dönüştürülebilir semboller ve renk kullanımlarının tüketici davranışlarını etkilediğini vurgulamıştır. Görsel unsurlar, sade ve şeffaf tasarımların tüketici güvenini artırdığını göstermektedir. Geri dönüştürülebilir sembollerin ve doğa dostu renklerin ambalajlarda daha belirgin bir şekilde kullanılması, çevresel bilinci artırmanın yanı sıra tüketici davranışlarını pozitif yönde etkileyebilecek bir strateji olarak ortaya konmuştur. Yeşil ve mavi tonları gibi çevre dostu renkler, geri dönüştürülebilirlik algısını güçlendirmiş; kırmızı ve turuncu tonları ise tüketicilerin iştahını artırıcı etkileriyle öne çıkmıştır. Tipografi seçimlerinde, kalın yazı karakterleri doluluk ve güç algısı yaratırken, ince yazı karakterleri zarafet ve premium kaliteyi temsil etmiştir. Ayrıca, ambalaj kalitesinin marka imajı üzerindeki etkisi vurgulanmış, katılımcıların yorumları ambalaj malzemesi ve tasarımının tüketici güveni için kritik bir unsur olduğunu göstermiştir. Sade (Minimalist) ve çevre dostu ambalaj tasarımları, sadece estetik bir fayda sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda çevresel duyarlılığı arttıracak bir yön sunmaktadır. Bu bağlamda, geri dönüştürülebilir sembollerin ambalajın görünür alanlarında yer alması çevresel bilinci artırmada etkili bir aracı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, ambalaj tasarımında tüketici algılarını yönlendiren estetik ve işlevsel unsurların, sürdürülebilirlik ile uyum içinde birleştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular, yenilikçi ambalaj tasarımlarının geliştirilmesine rehberlik ederken, çevresel bilinci artırmayı ve tüketici davranışlarını olumlu yönde şekillendirmeyi hedeflemiştir. Araştırma, sürdürülebilir ambalaj tasarımları için hem teorik hem de pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve existing packaging designs with a focus on sustainability as a result of the analysis of recycling awareness and ready-to-eat food packaging designs. The perceptions, feelings and experiences of university students were analyzed using phenomenology, a qualitative research design. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using thematic analysis. The findings were organized around two main themes:“Product Packaging Characteristics”and“Recycling Characteristics”. Participants emphasized that packaging quality, visual elements, typography preferences, recyclable images and color usage affect consumer behavior. Visual elements show that simple and transparent designs increase consumer trust. The more prominent use of recyclable imagery and eco-friendly colors on packaging is a strategy that can positively influence consumer behavior as well as increase environmental awareness. Environmentally friendly colors such as green and blue tones reinforced the perception of recyclability, while red and orange tones stood out with their appetite-enhancing effects. In typography choices, bold typefaces created the perception of fullness and power, while thin typefaces represented elegance and premium quality. The impact of packaging quality on brand image was also emphasized, with participants' comments indicating that packaging material and design is a critical element for consumer trust. Minimalist and eco-friendly packaging designs offer not only an aesthetic benefit, but also a way to increase environmental awareness. In this context, the inclusion of recyclable images in the visible areas of the packaging was evaluated as an effective means of increasing environmental awareness. As a result, this research emphasizes the importance of combining aesthetic and functional elements that guide consumer perceptions in packaging design in harmony with sustainability. The findings aim to increase environmental awareness and shape consumer behavior positively while guiding the development of innovative packaging designs. The research offers both theoretical and practical contributions for sustainable packaging designs.