Kartezyen öznellik karşısında fenomenolojik öznellik
Phenomenological subjectivity versus cartesian subjectivity
  1. Tez No: 643275
  2. Yazar: MEHMET ESENDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Descartes ile birlikte özne felsefe içerisinde önemli bir konuma gelmiştir. Çünkü felsefeyi kesinlik olarak inşa etmek için bir temel arayışına girmiştir. Bu arayışın neticesinde ilk gerçeklik olarak ortaya çıkan“cogito”dış dünyayı da kuran bir model haline gelerek kartezyen bir öznellik anlayışını doğurmuştur. Husserl de Descartes gibi radikal bir başlangıç noktasını aramış ve yeni bir öznellik düşüncesine olan ihtiyacı ifade etmiştir. Bununla beraber kendisinden sonraki isim olan Merleau-Ponty fenomenolojinin bu çabasını dikkate alarak bilgi öncesi bir dünya arayışında bulunmuş ve felsefeye kazandırdığı algı ve beden gibi yeni kavramlar üzerinden öznellik projesini ileriye noktaya taşımayı hedeflemiştir. Husserl ve Merleau-Ponty Descartes'ın öznellik düşüncesine verdiği önemi takdir etmekte ancak bunun bazı sorunlar barındırdığını savunmaktadır. Bu sorunları çözmek için fenomenolojinin temel karakteri ile bir öznellik betimlemesi yapılmıştır. Nihayetinde kartezyen öznelliğin bir eleştirisi olarak fenomenolojik öznellik fenomenolojinin hedefleri bağlamında bir çerçeveye oturmuştur.
Özet (Çeviri)
Together with Descartes, the subject has taken an important position in philosophy. Because he sought a foundation to build philosophy as certainty.“Cogito”, which emerged as the first reality as a result of this quest, also became a model that established the outside world and gave rise to a Cartesian understanding of subjectivity. Husserl, like Descartes, sought a radical starting point and expressed the need for a new idea of subjectivity. However, Merleau-Ponty, the name after him, took into account this effort of phenomenology, sought a pre-knowledge world and aimed to move the project of subjectivity forward through new concepts such as perception and body, which he brought to philosophy. Husserl and Merleau-Ponty appreciate Descartes ' importance to the thought of subjectivity, but argue that this has some problems. In order to solve these problems, a description of subjectivity has been made with the basic character of phenomenology. Ultimately, phenomenological subjectivity as a critique of Cartesian subjectivity sat within a framework within the context of the goals of phenomenology.