Thinking without the subject: Nietzsche's critique of Cartesian and Kantian subjectivity
Öznesiz düşünmek: Nietzsche'nin Kartezyen ve Kantçı öznellik eleştirisi
- Tez No: 399949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinde, modern felsefece kavramsallaştırılan özne-düşünce ilişkisi bağlamında Nietzsche'nin öznellik eleştirisi incelenecektir. Öncelikle modernizmin iki temel figürü olan Descartes ve Kant'ın düşüncelerine odaklanarak öznenin yapısı ve modernitede sunulan düşünce kavrayışı açıklanmaya çalışılacaktır. Ardından, Nietzsche'nin soykütükçü eleştirisi bağlmında özne mefhumu sorunsallaştırılacak ve Batı düşünce ve uygarlık tarihi boyunca insanın öznelci yorumunun nihilist bir perspektiften değer kazandığı gösterilmeye çalışılacaktır. Son olarak, özellikle bilgi, hakikat, dil, bilinç ve beden temalarına odaklanılarak Nietzsche tarafından modern özne mefhumunun nasıl yapısöküme uğratıldığı tartışılacak ve Nietzsche'nin fizyolojik düşüncesinin nasıl daha içkin ve olumlayıcı bir biçimde insanı ve düşünceyi kavramsallaştırmayı mümkün kıldığı gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this M.A. thesis, I investigate Nietzsche's critique of subjectivity with regard to the subject-thought relationship as has been conceptualised in modern philosophy. Firstly, I attempt to elucidate the constitution of the subject and the modern image of thinking by focusing on the ideas of two major figures of modernity, namely, Descartes and Kant. Then, I problematize the concept of the subject with respect to Nietzsche's genealogical critique, and try to show that the subjectivist interpretation of the human being is valorised throughout the history of Western thought and civilization from a nihilistic perspective. Finally, focusing especially on the themes of knowledge, truth, language, consciousness and the body, I discuss Nietzsche's deconstruction of modern subjectivity, and attempt to demonstrate how his physiological thinking enables us to reconceptualise the human being and thought in an immanent and more affirmative manner.