Türk sosyolojisinde doğu-batı çatışması: Kemal Tahir ve Baykan Sezer örneği
East-west conflict in turkish sociology: Example of Kemal Tahir and Baykan Sezer
  1. Tez No: 643290
  2. Yazar: AYŞE MANAV BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MAZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki yerli sosyoloji çalışmalarına ve bu çalışmaların en önemli tezi olan Doğu-Batı Çatışması tezi üzerinde durulmuştur. Sosyoloji ülkemize Batı'dan aktarım ile girmiş bir bilimdir. Fakat ülkemizdeki sosyoloji çalışmaları 19. yüzyılda ortaya çıkan bir bilimin sonucu değildir. Sosyolojinin tarihi insanlık tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. Bu nedenle tüm toplumlar kendi varoluş süreçlerinden itibaren aslında sosyoloji yapmaya başlamışlardır. Türk sosyoloji tarihi de Türk toplumunun tarihi kadar eskidir. Bu araştırmada ilk olarak Batı sosyoloji tarihinden başlanılmıştır. Ardından Türkiye'de sosyoloji çalışmalarının başladığı 19. yüzyıl ele alınmıştır ve sosyolojinin Türkiye'ye gelmesinde etkili olan isimlere yer verilmiştir. Devamında sosyoloji çalışmalarının başladığı 1900'lü yıllardan 2000'li yıllara kadar olan dönemlere ve Türkiye'de sosyolojinin bu dönemlerde geçirmiş olduğu dönüşümlere yer verilmiştir. İkinci olarak yerli düşünce yapısı ve yerli sosyoloji çalışmalarıyla Türk sosyolojisine ışık tutan Kemal Tahir ve Baykan Sezer'in hayatlarına ve yerli sosyoloji anlayışlarına yer verilmiştir. Araştırmanın son kısmında Kemal Tahir ve Baykan Sezer'in yerli sosyoloji çalışmalarının en önemli tezi olan Doğu-Batı Çatışması tezi ele alınarak bu tezin üzerinde yapılmış olan birçok çalışma incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, bilimsel bir bilgi disiplini olan sosyolojinin Türkiye'deki gelişim seyrini ana hatlarıyla ortaya koymak, Türkiye'de yerli sosyolojinin nasıl bir seyir izlediğini görmektir. Bunun için de, Kemal Tahir ve Baykan Sezer'in yerli sosyoloji çalışmaları irdelenmiş ve aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, indigenous sociology studies in Turkey and the most important thesis of these studies, the East-West conflict thesis was focused on. Sociology is a science that has entered our country through transfer from the west. But sociology studies in our country are not the result of a science that emerged in the 19th century. The history of sociology is as old as human history. For this reason, all societies have actually started to do sociology since their existence. Hence, Turkish sociology history is as old as the history of Turkish society. In this research, we will, first, start with the history of Western sociology. Then, we will handle with the 19th century that sociological studies in Turkey started and names that were influential in the entrance of sociology to Turkey. Subsequently, the period from the 1900s that sociological studies in Turkey began to the 2000s, and the transformations that Turkish sociology has undergone during these periods are included. Second, the lives of Kemal Tahir and Baykan Sezer, who shed light on Turkish sociology through their studies of indigenous thought structure and domestic sociology, and their understanding of indigenous sociology are included. In the last part of the study, the most important thesis of the native sociology studies of Kemal Tahir and Baykan Sezer, the East-West Conflict thesis and many studies on this thesis have been examined. The aim of this study is to outline the course of development in Turkey of sociology, which is a scientific knowledge discipline, and to see the course of indigenous sociology in Turkey. For this reason, indigenous sociology studies of Kemal Tahir and Baykan Sezer were examined and tried to be elucidated.