4483 sayılı Kanun'a göre devlet memurlarının yargılanması
Law no.4483 on the prosecution of civil cervants end other public officiers
- Tez No: 643316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizde kamu hizmetini yürütmekle yükümlü olan kişiler, memurlar ve diğer kamu görevlileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Memur ve kamu görevlisi kavramı başta 1982 Anayasası olmak üzere birçok kanunda yer edinmiştir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4483 sayılı Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun ile devlet memurlarının yargılanması ve disiplin hukukuna ilişkin özel düzenlemeler getirilmiştir. Memur ve diğer kamu görevlilerinin, görev sebebiyle işledikleri suçlar dolayısıyla yürütülecek ceza soruşturması, 4483 sayılı kanun ile düzenleme altına alınmış ve yargı organları tarafından yürütülecek olan soruşturma, idarenin vereceği izne tabi kılınmıştır. Böylece memur ve diğer kamu görevlilerinin mesnetsiz isnada karşı korunması da amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public service providers appear as public officers and civil servants under administrative law. The concept of public officers and civil servants in Turkey has a place in many different laws as well as protected by the 1982 Constitution Act itself. Special regulations regarding the trial and disciplinary law of civil servants were introduced with the State Personnel Law No.657 and Law No.4483 on the Prosecution of Civil Servants and Other Public Officers. The criminal proceedings about the crimes committed by civil servants and other public officers due to their duties has been regulated by Law No. 4483 and the investigation to be carried out by the judicial bodies has, as a rule, been subject to the permission of the administration. Thus, it is also aimed to protect civil servants and other public officers against unfounded claims.