Görevi kötüye kullanma
Professional misconduct
- Tez No: 446922
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Devlet vatandaşların kendisine duyduğu güveni korumak ya da güven sağlamak amacıyla, ceza kanunlarında birtakım suçlar öngörür. Çalışma konumuz olan 5237 sayılı TCK'nın 257. maddesinde düzenlenen“görevi kötüye kullanma”suçu da devletin kendisine duyulan güveni korumak ya da güven sağlamak amacıyla ihdas ettiği suçlardandır. Görevi kötüye kullanma suçu genel ve tamamlayıcı bir suçtur. Suçun faili olan kamu görevlisinin görevlerinin gereklerine aykırı olarak gerçekleştirdiği eylemler; özel görevi kötüye kullanma suçları olan zimmet, rüşvet, irtikâp gibi suçları meydana getirmediği sürece görevi kötüye kullanma suçunu oluşturacaktır. 5237 sayılı TCK'nın 257. maddesinde düzenlenen görevi kötüye kullanma suçu; 765 sayılı mülga TCK'nın 228. maddesinde düzenlenen“keyfi muamele-sert muamele”, 230. maddesinde düzenlenen“görevi ihmal”ile 240. maddesinde düzenlenen“görevi kötüye kullanma”suçlarının karşılığını oluşturmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun oluşması için“kişilerin mağduriyetine”veya“kamunun zararına”neden olmak ya da“kişilere haksız menfaat sağlama”koşulları gerçekleşmelidir. Suçun failinin kamu görevlisi olması ve işlenen suçun görevle bağlantısı olması nedeniyle, görevi kötüye kullanma suçunun soruşturması 4483 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
A State stipulates several offenses in penal laws in order to keep the confidence of people or to maintain confidence in people.“Professional misconduct”offense regulated by the Turkish Criminal Law, No.5237, which is our study subject, is the one that have been initiated by the state to keep the confidence felt by the public. Professional misconduct is a general and complementary offense. Acts that made by the wrongdoer who is a public official in defiance of the requirements of his or her task establish the offense of professional misconduct unless they are special professional misconducts such as embezzlement, bribery and corruption. Misconduct offence regulated by the Turkish Criminal Law, No.5237, Article 257 establishes responses for“Arbitrary treatment-tough treatment”regulated by the Turkish Criminal Law, No.765 (defunct), Article 228 and the“Neglect of Duty”offense regulated by the Turkish Criminal Law, No.765, Article 230 and the“Professional Misconduct”offense regulated by the Turkish Criminal Law, No.765, Article 240. Conditions such as“Suffering of persons”or“public's cost”or“drive improper interests”must be established for establishing professional misconduct offense. Investigation of the offense shall be made according to the Law No.4483 as the wrong doer is a public official and connection of the offense with task.