Memurların ve diğer kamu görevlilerinin yargılanmasında idari soruşturma usulü (4483 Sayılı Kanun)
Adiministrative investigation procedure on the trials of civil servants and public officials (Law No 4483)
- Tez No: 585083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN TEKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Yönetişim ve Siyaset Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kamu hizmeti, bir kamu tüzel kişisi veya onun denetimi altında bir özel kişi tarafından yürütülen kamu yararı amacına yönelik faaliyetlerdir. Kamunun faydasının sağlanması için kamusal yönetim usullerine göre yürütülen asli ve sürekli görevler memur ve diğer kamu görevlileri tarafından görülür. Kamu hizmetinin işleyişinde aksamalara yol açmaması ve kamu görevlilerinin baskılardan, asılsız ihbar ve şikâyetlerden korunması ve görevlerini layıkıyla yerine getirmeleri için görevleri sebebiyle suç işlediklerinde bu suçların soruşturulması ve kovuşturulmasında özel yargılama usulü benimsenmiştir. Anayasa tarafından hüküm altına alınan ve izin sistemine bağlanan, memurların görevleri hakkında işledikleri iddia edilen suçlardan ötürü yargılanabilmelerinin usul ve esaslarını belirtmek adına 1999 yılında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir. Memurların ve diğer kamu görevlilerinin yargılanmasında idari soruşturma usulü (4483 sayılı Kanun) başlıklı bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde memur ve kamu görevlisi ayrımı, tarihsel süreçte memur ve kamu görevlisinin yargılanma usulleri, kamu görevlilerinin özel yargılanma usulüne tabi tutulmasına ilişkin görüşler, memur ve kamu görevlisinin yargılanması usulüne ilişkin ilkeler ve sistemler incelenmiştir. İkinci bölümde ise 4483 sayılı Kanun'un ön gördüğü soruşturma usulleri ele alınmıştır. Bu kapsamda 4483 sayılı Yasa'nın sistematiği aktarılmış, ön inceleme süreci irdelenmiş ve ön inceleme sonunda verilecek izin kararları aktarılarak memur yargılanmasında idari soruşturma süreci analiz edilmiştir. Son olarak memur ve diğer kamu görevlilerinin yargılanmasında ön inceleme evresinin tamamlanması itibariyle konu bütünlüğünün sağlanması için soruşturma evresine kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public service refers to the activities carried out for public interest by a public legal entity or a private person under its supervision. In order to ensure the interest of the public, the principal and permanent duties performed in accordance with the procedures of public administration are conducted by civil servants and other public officials. With an aim to prevent any disruptions in the functioning of the public service and to protect public officials from pressures, false denouncements and complaints, and to perform their duties adequately, special trial procedure has been adopted in the investigation and prosecution of the crimes committed by public officials due to their duties. In 1999, the Law No. 4483 on the Trial of Civil Servants and Other Public Officials entered into force in order to specify the procedures and principles for the prosecution of civil servants for the crimes claimed to be committed about their duties, ensured by the Constitution and connected to the authorization system. This study titled the administrative investigation procedure in the trial of civil servants and other public officials within the framework of the law no. 4483 consists of two sections. In the first section, the distinction between civil servant and public official, the trial procedures of civil servants and public servants in the historical process, the opinions on the subjection of public servants to special trial procedures, the principles and systems related to the trial procedure of civil servants and public officials were examined. In the second section, the investigation procedures proposed by the Law No. 4483 were addressed. In this context, the systematics of the Law No. 4483 was transferred, the pre-trial investigation process was analyzed and the permission decisions to be given at the end of the pre-trial investigation were conveyed and the administrative investigation process in the trial of civil servants was analyzed. Finally, in the trial of civil servants and other public officials, the investigation phase was briefly mentioned in order to ensure the integrity of the subject as of the completion of the pre-trial investigation phase.