İşveren sorumluluk sigortasında riziko
The risk in employers' liability insurance
  1. Tez No: 643334
  2. Yazar: DİLŞAD KUĞUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AMASYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İş kazası neticesinde gerek işçinin ya da hak sahiplerinin tazminat talepleri gerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun işverene rücuu işveren sorumluluk sigortasının konusunu oluşturmaktadır. Sigorta ettirenin hukuki sorumluluğunun gerçekleşmesiyle malvarlığında kötüleşme ya da böyle bir kötüleşme tehlikesine karşı özel sigorta himayesi sağlayan işveren sorumluluk sigortası, işvereni ve zarar gören işçiyi koruyucu çift yönlü etkiye sahiptir. Bu doğrultuda özellikle mesleki risklerin yüksek olduğu inşaat, madencilik vb. sektörlerde işveren sorumluluk sigortasının zorunlu hale getirilmesi uygun olacaktır. Çalışmamızda ilk olarak işverenin sorumluluğunun hukuki niteliği ele alınmıştır. Akabinde sorumluluk sigortalarının temel prensiplerine, bu sigortalarda rizikonun belirlenmesinde kullanılan esaslara ve rizikoya ilişkin görevlere yer verilmiştir. Son olarak, Türk hukukunda işveren sorumluluk sigortası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of work accident, both compensation claims of the employee or right holders and recourse of the Social Security Institution to the employer are the subject of employers' liability insurance. Employers' liability insurance which provides private insurance protection against decrease or such risk of decrease in asset of insured due to its civil liability has a double effect protecting the employer and the injured employee. Accordingly, employers' liability insurance might be a compulsory insurance especially in sectors (such as mining, construction etc.) containing high occupational risks. In our study, firstly, legal nature of employers' liability has been discussed. Subsequently, the basic principles of liability insurances, the theories used in determination of the risk in these insurances and the duties related to the risk are treated. Finally, employers' liability insurance in Turkish law has been examined.