Karayolları zorunlu mali sorumluluk sigortasında işverenin mali sorumluluğu açısından sigorta teminatının zarar türleri bakımından kapsamı
The Scope of insurance coverage in terms of damage in terms of employer's financial responsibility in compulsory financial liability of highways
- Tez No: 869336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAMİD OĞUZHAN HACIÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kazalar, Sigortacılık, Law, Accidents, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle insan hayatını kolaylaştıran makineler kullanılmaya başlamıştır. İçten yanmalı motorların icadı ile ulaşım alanında yeni bir çağ başlamıştır. Ulaşımda kullanılan ve hayvan gücünden yararlanan arabaların yerini gücünü motorundan alarak kendi kendine hareket eden araçlar almıştır. Zaman içerisinde motorlu araçlar gelişmiştir. Motorlu araçların fiyatlarının makul seviyeye gelmesi ve tüketicilerin alım gücünün artması, dünya üzerindeki araç sayısını arttırmıştır. Araç sayısındaki artış, trafiğin yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Bu durum, yeni tehlikeleri beraberinde getirmiştir. Böylece, karayollarında gerçekleşen trafik kazalarındaki zararın karşılanması için tehlike sorumluluğu prensibi benimsenmiştir. Ayrıca, meydana gelen zararın giderimi için sigorta müessesinden faydalanılmış ve zorunlu bir sigorta sistemi benimsenmiştir. Karayollarında meydana gelen zararlardan, araç işleten de sorumlu tutulmuştur. Karayolunda araç işleten, kimi durumlarda farklı hukuki sıfatlara da sahip olabilir. Bunlardan biri de işveren sıfatıdır. İşveren, karayolunda işletilen bir aracın işleteni de olabilir. Bu faaliyet esnasında meydana gelen zarar, hem iş hukuku kapsamında işverenin iş kazası ile hukuki sorumluluğunu hem sorumluluk hukuku kapsamında araç işleten sıfatıyla hukuki sorumluluğunu gündeme getirir. Bu çalışmada, işleten sıfatıyla sorumluluğun şartları açıklanmıştır. Akabinde iş kazası açıklanarak şartları incelenmiştir. Trafik kazalarında işleten sıfatıyla sorumluluğu söz konusu olan kişinin aynı zamanda işveren olması durumunda hem iş ve sosyal güvenlik hukuku hem de sorumluluk hukuku bakımından sorumluluğun önem arz ettiği yerler açıklanmıştır. Ayrıca, zorunlu mali mesuliyet sigortası ve bu sigortanın kapsamı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
As technology has developed, we've started to use machines to make human life easier. A new era in transport began with the invention of the internal combustion engine. Vehicles used for transport, which relied on animal power, have been replaced by self-propelled vehicles that draw their power from their engines. Motor vehicles have evolved over time. Reasonable car prices and increased consumer purchasing power have led to an increase in the number of vehicles in the world. The increase in the number of vehicles has led to an increase in traffic. This situation has brought with it new dangers. This is why the principle of liability at risk was introduced to cover damage caused by traffic accidents on motorways. In addition, the insurance institution was used to compensate the damage and a compulsory insurance system was adopted.. The vehicle owners and coachers are also held responsible for the damages occurring on the highways. In some cases, the person who operates a vehicle on the highway may have different legal titles. One of these is the title of employer. The employer may also be the operator of a vehicle operated on the road. Damage caused in the course of this activity gives rise to both the employer's legal liability for accidents at work under labour law and the employer's legal liability as a vehicle operator under liability law. In this study, the conditions of the operator's liability are explained. Subsequently, a work accident is described and the conditions are examined. If the person responsible as an operator in the event of a traffic accident is also the employer, the areas in which liability is important in terms of both labour and social security law and liability law are explained. The compulsory liability insurance and its scope are also explained. Additionally, compulsory liability insurance and the scope of this insurance are stated.