İşveren sorumluluk sigortasında riziko ve teminatın kapsamı
The scope of the coverage and the risk in employer's liability insurance
- Tez No: 810011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hızlı bir şekilde gelişen sanayileşme nedeniyle iş kazası ve meslek hastalığı vakalarında büyük bir artış meydana gelmiştir. İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle gerek işçi ya da diğer hak sahiplerinin talepleri nedeniyle gerekse Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yaptığı ödemeler nedeniyle işverene karşı ileri sürdüğü rücu talepleri işvereni büyük bir ekonomik yıkıma uğratma riskini içermektedir. İşveren sorumluluk sigortası, işverenin iş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan sorumluluğu nedeniyle işverenin malvarlığında meydana gelebilecek olumsuz yükleri bertaraf etme amacı ile ortaya çıkmıştır. Ayrıca işveren sorumluluk sigortası, hak sahiplerine güçlü bir muhatap sağlayarak zararların hızlı bir biçimde tazmin edilmesi yönüyle de önemli bir fonksiyona sahiptir. Fakat işveren sorumluluk sigortasının işverenlere sınırsız bir güvence sağlayabilmesi sigortacılık tekniği bakımından mümkün olmaması nedeniyle sigorta teminatının sınırlarının net bir şekilde tespit edilebilmesi gereklidir. Bu nedenle işveren sorumluluk sigortasının konusunu oluşturan riziko, bu sigortanın sağladığı teminat kapsamındaki durumlar ve sigortanın teminatı kapsamı dışında kalan durumların tespiti büyük bir öneme sahiptir. İşveren sorumluluk sigortasında riziko ve teminat kapsamının belirlenmesi İşveren Sorumluluk Sigortası Genel Şartları hükümleri ile ya da taraflarca kararlaştırılan özel şartlar aracılığıyla sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapidly developing industrialization, there has been a great increase in the cases of work accidents and occupational diseases. The recourse demands brought against the employer due to work accidents and occupational diseases, both due to the demands of the worker or other beneficiaries and the payments made by the Social Security Institution, involve the risk of causing a great economic destruction to the employer. Employer's liability insurance has emerged with the aim of eliminating the negative burdens that may occur in the assets of the employer due to the employer's liability arising from work accident and occupational disease. In addition, employer liability insurance has an important function in terms of providing a strong interlocutor to the beneficiaries and quickly compensating for the losses. However, since it is not possible for employers' liability insurance to provide unlimited assurance to employers in terms of insurance technique, it is necessary to clearly determine the limits of the insurance coverage. For this reason, it is of great importance to determine the risk that constitutes the subject of employer liability insurance, the situations covered by the coverage provided by this insurance and the situations outside the scope of the insurance coverage. Determination of the risk and coverage in employers' liability insurance can be provided by the provisions of the Employer's Liability Insurance General Conditions or by means of special conditions agreed by the parties.