Pers yönetimi döneminde Batı Anadolu şehir devletlerinin politik ve sanatsal yaşamı
- Tez No: 64334
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS BAKIR-AKBAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
M.Ö. 546-M.Ö.334 yıllan arasında, Perelerin Batı'ya yayılmaları sırasında, Batı Anadolu, coğrafik konumu nedeniyle, olayların en yoğun yaşandığı bölge olmuştur. Bu çalışmada, uzun süre Pere egemenliği altında kalan Yunan kent devletlerinin içinde bulunduğu durum ve olayların getirdiği politik, kültürel ve ekonomik gelişmeler tartışılmıştır. Uzun süren savaşlar ve zor koşullar, Batı Anadolu'daki Yunan kent devletlerini özellikle ekonomik olarak oldukça sarsmış ve M.Ö. 7. ve 6.yy'larda yakaladıkları gelişmeyi kaybetmelerine neden olmuştur. Bunun yanısıra, M.Ö. 6.yy'ın sonlarında Atina'da yaşanan demokratik gelişmelerden, içinde bulundukları Pere baskılan nedeniyle tam olarak yararlanamamışlardır. Yunan kent devletleri, Pers etkisinin azaldığı M.Ö. 5. yy'da da bu kez Atina'nın uyguladığı emperyalist politika nedeniyle zor günler yaşamışlardır. 200 yıl boyunca iki süper gücün arasında kalmaları nedeniyle sürekli savaş durumunda olan kent devletleri giderek zayıflamışlardı. Zaman zaman Perelere ve zaman zaman Atina'ya karşı verdikleri özgürlük mücadelesi, Yunan kent devletlerinde yaşayan halkı da etkilemiş ve bazı kentlerin iç savaşa sürüklenmelerine ve hatta bölünmelerine neden olmuştur. M.Ö. 546 yılından ve özellikle de M.Ö. 494 yılından sonra, Yunan kent devletlerinin kolonizasyon hareketlerinde görünmedikleri ve her hangi bir anıtsal yapı inşa etmedikleri arkeolojik olarak da saptanabilmektedir. Perelerin bu bölgeyi ellerinde tutabilmek ve denizden gelebilecek olan tehlikelere karşı koyabilmek için uyguladıkları savunma sistemi tartışılmış ve askeri kademeler ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır,
Özet (Çeviri)
Between the years 546 B.C. and 334 B.C. when the Persians were spreading to the west, Western Anatolia was the most chaotic region due to its geographical location. This study discusses the situation of the Greek city states which were under the Persian control for a long time, and the political, cultural and economic influences of this control on these city states. The everlasting wars and difficult conditions of life greatly affected the Greek city states in the Western Anatolia, especially their economy, and consequently, these states lost the developing trend that they had in the 7th and 6th centuries B.C. Furthermore, due to the Persian pressure, they could not thoroughly benefit from the democratic movements in Athens. Although the Persian influence started to decrease in the 5th century, these cities still had troubles because of the Athen's emperialistic policy. They gradually lost their power since they were under the influence of two super powers for 200 years. The fight for freedom against Athens and the Persians influenced the people living in Greek city states and resulted in civil wars and even divisions in some cities. It is also archeologically observed that the Greek coy states did not experience any colonization movements, and build any monumental constructions after 546 B.C. and especially after 494 B.C. The study discusses the defense system that the Persians employed in order to keep the region under their control and defend it against the danger front the sea, and attempts to relate this system to the military hierarchy.