Sortkin Cayı hHvzasının (Çatak-Van) jeomorfolojik analizi
Geomorphometric analyses of Sortkin River Basin (Çatak Van)
  1. Tez No: 643377
  2. Yazar: ZEYDİN URAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURŞİT YETMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeryüzünün sayısal olarak ifade edilmesi şeklinde tanımlanan morfometri; çalışılan sahanın başta akarsu ve tektonizma olmak üzere; vejetasyon, jeoloji ve iklim arasındaki ilişkiler bütününü ifade eder. Morfometrik analizin amacı bir bölgenin morfolojik şekillenmesinde etkili olan aşınma ve tektonik düzenlenmenin etki derecesini sayısal olarak ortaya koymaktır. Sortkin Çayı Havzasının (Çatak-Van) Jeomorfometrik Analizi adlı bu çalışmada havzanın CBS ve uzaktan algılama yöntemlerinden yararlanılarak morfometrik analizler yapılmıştır. Son zamanlarda, morfometrik analizler havza çalışmalarında çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından, başta sahanın genel fiziki coğrafyası araştırılmış. Çalışma alanı Bitlis masifi üzerinde yer alır. Kavuşşahap Dağlarında son buzul çağına ait, buzul vadilerin ve sirklerin izine rastlanmış. Karasal iklime sahip çalışma alanında en yağışlı mevsim ilkbahar. İran- Turan flora bölgesinde yer alan çalışma sahası otlar bakımından çok zengindir. Diğer yandan ağaç formasyonu ise yoğun tahrip altındadır. Asıl konu olan morfometrik analizler; alansal, relief, çizgisel ile eğim ve bakı analizleri olmak üzere dörde ayrılır. Hesaplanan her bir parametre bu başlıklara göre sınıflara ayrılmıştır. Sortkin Çayı Havzası doğal afetlerin sık yaşandığı bir bölgedir. Bu afetler sonucu ise can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Morfometrik analizlerin doğal afet risk analizlerinde kullanılması bu kayıpların azaltılması açısından önemlidir. Çalışma alanı 642 km² olarak ölçülmüş. Çevre uzunluğu ise 138 km'dir. Yapılan analizler sonucu havza dairesel bir görünümde olduğu saptanmıştır. Akarsu yoğunluğu 5,39 akarsu sıklığı ise 0,98 olarak hesaplanmıştır. Çıkan bu değerlere göre havzada erozyon yüksektir. Yükseklik alan dağılımı için hesaplanan Hipsomettrik Eğri indisinde; en çok V alan kaplayan yükseklik grubu ise 2400-3000 m arasındaki yükseklik değerleridir. Sortkin Çayı'nın kanal morfolojisi incelendiğinde ise 20. km'de bir değişimin olduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
Morphometry, defined as the numerical expression of the earth, streams, and tectonism, mainly in the studied area, expresses the totality of relationships among vegetation, geology, and climate. The purpose of morphometric analysis is to numerically reveal the effect degree of erosion and tectonic arrangement that are effective in the morphological formation of a region. In this study, called the Geomorphometric Analyses of Sortkin Basin (ÇatakVan), morphometric analyses were conducted using GIS and remote sensing methods. Recently, morphometric analysis has come to be used frequently in basin studies. In order to better understand the subject, the general physical geography of the field has been researched. The study area is located on the Bitlis massif. In the Kavuşşahap Mountains, traces of glacial valleys and circuses of the last ice age have been found. The rainiest season in the study area with a continental climate is spring. Work site which is located in Iran-Turan flora region is quite rich in terms of grass formation. Tree formation, on the other hand, is under heavy destruction. The main subject is morphometric analysis. The main topic of morphometric analysis is divided into four as areal, relief, linear, slope, and aspect analyses. Each calculated parameter was classified according to these titles. Sortkin River Basin is a region where natural disasters occur frequently. As a result of these disasters, life and property losses are experienced. The use of morphometric analyses in natural disaster risk analyses are important in terms of reducing these losses. The study area has been measured as 642 km² and the perimeter length is 138 km. As a result of the analysis, it was determined that the basin has a circular appearance. The stream density has been calculated as 5.39 and the frequency VII of the strem has been 0.98. According to these values, it is seen that erosion is high in the basin. In the hypsometric curve index calculated for altitude area distribution, the height group that covers the most area is the elevation values between 2400-3000 meters. On the other hand, when the canal morphology of the Sortkin Stream is examined, it is seen that there is a change at 20 km.