Sorokin'in tarih ve toplum felsefesi
- Tez No: 41071
- Danışmanlar: PROF.DR. M. NACİ BOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Sorokin toplum ve kültürün panoramik bir araştırmasını yapar. Toplumların tarih içinde geçirdikleri evreleri sosyokültürel değişme bakımından inceler. O'na göre tarihdeki hareketler toplumlardaki kültür sistemlerine bağlıdır.; Değişen kültür sistemlerinin yapısıdır. Kültürlerin hayat devirleri yarı biyolojik benzetmelerle açıklanamaz. Sorokin beşeri evrimin tek doğrultuda açıklanmasına da karşı çıkar. O sosyokültürel fenomeni, kültürel görünümlerin göreli olarak uyumlu ve kaynaşmış kümelerinin üzerine inşaa edilmiş olarak görür. Kültürel fenomen, insanlığın küresel tarihinde görülen özel dönemlerdeki zihniyetlerin anlamlarını belirler. Sorokin tarih felsefesini bunun üzerine kurar. Toplumların kültür hayatına hakim olan üstsistcmler vardır. Bunlar tarihi süreçte yaşanan dönemlerin karakterlerini belirler. Kültür sistemlerine hakim olan temel üç üslsistem vardır. Bu iislsistcmlcrc göre bir tarihin evrelerini tespit edebiliriz. Üstsistcmler gerçekliğin doğasını anlamak ve kavramak için takip edilen yollara göre birbirinden ayrılır. Buna göre doğruluğun, değerlerin belirlenmesinde karşılaştığımız üstsistcmler: Scnsatc, Idealistic. Ideational olarak sayılır. Tarihte bu doğruluk sistemleri sosyokültürel hayata hakim olarak, tarihin safhalarına damgalarını vurmuştur. Her üstsistem bir dönem kültürel hayata hakim olur. Bunlar birbirini takip eder. Tamamen ortadan kalkmaz, tekrar canlanabilir. Sorokin tarihi sürecin bu şekildeki evrelerden oluştuğunu kabul eder. Bu devri bir tarih anlayışıdır. Tarih tek çizgi üzerinde ilerleyen bir süreç değil, kendini tekrar eden bir yapıya sahiptir. Bu tekrarlanma ona göre üçlü ritmik bir şekildedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sorokin allcmpls a panoramic survey of llic course of all human societies and their cultures. He studies the phases which sociclcs experience along history in a process of socic-cullural change. According to him, the movements in the history depends on cultural systems in societies. What changes is structure of cultural systems. The life cycle of cultures can not be explained by way of quasi biological analogies. Sorokin opposes any unilinear explanation of human evolution. He views socio-cullurel phenomena as based on relatively coherent and integrated aggregates cultural outlooks. Cultural phenomena impress their meanings on specific periods in the global history of human kind. Sorokin consturucts his historical philosopy on this thought. There arc supcrsystcms which dominate on cultural life of the societies. These supcrsyslcms impress the characteristic of the periods arc experienced in historical process. There arc three basic supcrsystcms which dominate on the cultural systems. We can establish the phases of a history according to these supcrsystcms'. The supcrsystcms vary according to the ways which arc followed in order to conceive and apprehend the nature of reality. So, the supcrsystcms which are used in impressing the values and truth: Scnsatc culture. Idealistic culture. Ideational culture. In* history these truth systems, being dominant on this socio-cultural life, impress the phases of the history. Each supcrsystcm dominates on cultural life in any period. These follow each other. They don't truly disappear and they can be refreshed. Sorokin accepts that historical process consist of such phases. It is a circular history under standing. The history is not a process developing on unilinc, but it has a structure repeating it self. For him, this repetition is in a trio rhythmic form.