Mobil öğrenmeye dayalı uygulamaların öğrencilerin fen bilimleri dersindeki akademik başarı, tutum, motivasyon ve mobil öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisi
The effect of applications based on mobile learning on student's science academic success, attitude, motivation and mobile learning attitudes
- Tez No: 643376
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada“Mobil Öğrenmeye Dayalı Uygulamaların Öğrencilerin Fen Bilimleri Dersindeki Akademik Başarı, Tutum, Motivasyon ve Mobil Öğrenmeye Yönelik Tutumlarına Etkisi”belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla araştırmada 7. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesi, öğrencilere mobil bir uygulama üzerinden anlatılmıştır. Bu kapsamda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu olarak 2019 – 2020 öğretim yılında Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ortaokulda öğrenim seviyesi birbirlerine yakın düzeylerdeki iki öğrenci grubu belirlenmiş; bu gruplardan biri deney (n=50) ve diğeri de kontrol (n=50) grubu olarak atanmıştır. Dört hafta süren deneysel uygulama sürecinde deney grubu öğrencilerine“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesi mobil uygulama üzerinden aktarılırken, kontrol grubu öğrencilerine“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesi mevcut öğretim programı'na göre işlenmiştir. Araştırmada nicel veriler“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesine ilişkin“Akademik Başarı Test”,“Fen Bilimlerine Yönelik Motivasyon Ölçeği”,“Fen Bilimlerine Yönelik Tutum Ölçeği”,“Mobil Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma sürecinde ve sonrasında elde edilen veriler bir istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda mobil uygulama üzerinden yapılan fen öğretiminin öğrencilerin fen akademik başarı, fen bilimlerine yönelik tutum, fen bilimlerine yönelik motivasyon ve mobil öğrenmeye yönelik tutumları üzerinde deney grubu lehine olumlu yönde anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this study is to determine“The Effects of Mobile Learning Applications on Students' Academic Achievement, Attitude, Motivation and Mobile Learning Attitudes in Science Course”. Therefore, the“Interaction of Light with Matter”section, which is included in the Syllabus of the Science Course, was taught to the 7th grade students via a mobile application. In this context, semi-experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. As the working group of the research, two student groups whose successes are close to each other at a middle school affiliated to the Kütahya Directorate of National Education were determined in the 2019-2020 academic year; one of these groups was assigned as the experiment group (n = 50), and the other as the control (n = 50) group. During the four-week experimental application process, experimental group students have received the section of“Interaction of Light with Matter”via this application, meanwhile the same section was taught according to the MEB Science Syllabus. In the research, quantitative data were collected with“Academic Achievement Test”,“Motivation Scale for Science”,“Attitude Scale for Science”,“Attitude Scale for Mobile Learning”related to“Interaction of Light with Matter”unit. The data observed during and after the research were analyzed using a statistical package program. As a result of the research, it has been observed that there is a positive significant difference between the experimental group and control group in terms of science teaching achievement, attitude and motivation towards science, and mobile learning attitudes of students which use mobile application...